Wyrok WSA w Opolu z dnia 29 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Op 304/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Krupiński Sędziowie: sędzia WSA Krzysztof Bogusz - spr. sędzia WSA Grażyna Jeżewska Protokolant : Sekretarz sądowy Mariola Górska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 grudnia 2009 r. sprawy ze skarg B. P., I. R. i S. R., w miejsce którego wstąpili następcy prawni G. B. i M. R. na decyzję Wojewody Opolskiego z dnia [...], nr [...] w przedmiocie zwrotu wywłaszczonej nieruchomości oddala skargi B. P., I. R. i S. R. .
Uzasadnienie
W niniejszej sprawie przedmiotem zaskarżenia jest decyzja Wojewody Opolskiego z dnia [...], nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Starosty Opolskiego z dnia [...], nr [...], orzekającą kolejno o:
1. zwrocie poprzednim właścicielom - I. i S. R. - nieruchomości położonej w O., nr A, a ujawnionej w księdze wieczystej KW [...] jako własność Gminy [...]. i uznanej za zbędną na cel określony decyzją Prezydenta Miasta [...]. z dnia 16 maja 1978 r., zatwierdzającą plan realizacji budowy trasy [..] w O. przy ul. [...];
2. zobowiązaniu właścicieli zwracanej nieruchomości do dokonania zwrotu na rzecz Gminy [...]. kwoty, w wysokości 1094,50 zł, stanowiącej 50 % aktualnej wartości nieruchomości w terminie 14 dni od dnia ostateczności decyzji;
3. odmowie zwrotu nieruchomości oznaczonej geodezyjnie działką nr B i C
4. umorzeniu postępowania w części dotyczącej zwrotu nieruchomości oznaczonej jako działka nr D
jak również określającą, że ostateczna decyzja stanowi podstawę do wprowadzenia zmian w operacie ewidencji gruntów i budynków oraz księdze wieczystej.
Wnosząc skargę na powyższą decyzję i wnioskując o jej uchylenie B. P. zarzucił decyzji rażące naruszenie art. 136 ust. 3 i art. 211 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.), poprzez uznanie, że roszczenie skarżącego oparte na art. 211 ustawy nie stoi na przeszkodzie wydaniu decyzji i nie rozpoznaniu wniosków najemcy garażu o nabycie prawa własności nieruchomości. Skarżący podniósł, że organ swoje stanowisko w sprawie oparł wyłącznie na przepisach Działu III, Rozdziału VI ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, nie odnosząc się do przepisu art. 211 tejże ustawy podczas, gdy właściciel gruntu, tj. Gmina [...]., przyznał w postępowaniu zmierzającym do załatwienia jego wniosku, że spełnia on wymogi określone w tym przepisie. Wskazał przy tym, że sytuacja najemcy zabudowań posadowionych na nieruchomości (tj. garażu) i byłego właściciela, w odniesieniu do nieruchomości uprzednio wywłaszczonej, jest taka sama. Wywodził dalej, że ustawodawca przyznał najemcom garaży prawo do uwłaszczenia na mocy art. 211 ustawy, co oznacza, że w przypadku spełnienia przesłanek z tego przepisu to on ma pierwszeństwo przed byłym właścicielem. Skarżący wskazał, że w prawie cywilnym chronione są prawa osób dokonujących w dobrej wierze nakładów na nieruchomość, i przekraczających jej wartość, a osobom tym służy roszczenie o przeniesienie na ich rzecz prawa własności (art. 231 K.c.). Sytuacja najemców garaży jest przy tym taka jak osób, o których mowa w art. 231 K.c. Bez względu na wartość nakładów ich prawa są jednak silniejsze z uwagi na zapis art. 211 ustawy. Skarżący wnosząc o uchylenie zaskarżonej decyzji jednocześnie wniósł także o zawieszenie postępowania do czasu prawomocnego orzeczenia sądowego w sprawie wezwania Gminy [...]. do złożenia oświadczenia woli w sprawie nabycia przez niego nieodpłatnie własności garażu i ustanowienia użytkowania wieczystego do gruntu oznaczonego działką nr A , którą wniósł przed Sądem Rejonowym w Opolu.