Wyrok WSA w Łodzi z dnia 9 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Łd 842/09
Dnia 9 grudnia 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rymaszewska Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Kośka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 grudnia 2009 roku sprawy ze skargi K. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji oddala skargę. LS
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], znak: [...], wydaną na podstawie art. 59 ust. 1 w związku z art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80, poz. 717), § 1 - 9 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. nr 163, poz. 1588), § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie oznaczeń i nazewnictwa stosowanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz w decyzji o warunkach zabudowy (Dz.U. nr 164, poz. 1589) oraz art. 104 K.p.a., Wójt Gminy G. odmówił J. J. wydania warunków zabudowy terenu dla inwestycji polegającej na budowie dwóch generatorów elektrowni wiatrowej o mocy 225 kW każdy wraz z linią kablową 15 kV i słupową stacją transformatorową na terenie nieruchomości (działka nr ewid. [...]) położonej w miejscowości K., gmina G.
W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podał, że dla w/w terenu nie jest sporządzony plan miejscowy. Budowa dwóch generatorów elektrowni wiatrowej o mocy 225 kW każdy wraz z linią kablową 15 kV i słupową stacją transformatorową spowoduje zmianę zagospodarowania terenu, którą można realizować w oparciu o warunki zabudowy wydane w formie decyzji. W przypadku braku planu miejscowego wydanie decyzji jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia warunków określonych w art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004r. (Dz.U. nr 257, poz. 2573 ze zm.) w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko - przedmiotowa elektrownia wiatrowa zalicza się do inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla której sporządzenie raportu może być wymagane. W trakcie postępowania administracyjnego inwestor przedłożył Raport oddziaływania na środowisko dotyczący w/w inwestycji. Z analizy danych przedstawionych w Raporcie dotyczących emisji hałasu do środowiska akustycznego zewnętrznego wynika, że planowana lokalizacja elektrowni wiatrowej nie pozwoli na dotrzymanie dopuszczalnych norm poziomu hałasu przenikającego do środowiska. Tym samym nie jest zgodna z przepisami szczególnymi - ustawą Prawo ochrony środowiska. Zgodnie z art. 112 tej ustawy ochrona przed hałasem polega na zapewnieniu jak najlepszego stanu akustycznego środowiska, w szczególności poprzez utrzymanie poziomu hałasu poniżej dopuszczalnego lub co najmniej na tym poziomie. W przypadku planowanej inwestycji utrzymanie poziomu hałasu poniżej dopuszczalnego lub co najmniej na tym poziomie nie zostanie zachowane. W trakcie postępowania właściciel sąsiedniej nieruchomości - K. P. zwrócił uwagę na bliskie sąsiedztwo jego siedliska i uciążliwości spowodowane przez istniejącą na działce nr ewid. [...] elektrownię wiatrową. W piśmie z dnia 30 kwietnia 2009r. poinformowano strony o zakończeniu kompletowania dokumentów niezbędnych do wydania decyzji oraz o możliwości zapoznania się z materiałem dowodowym zebranym w toku postępowania, do którego nie wniesiono żadnych uwag.