Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 18 grudnia 2009 r., sygn. II SA/Go 814/09
Dnia 18 grudnia 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Sędziowie Sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Sędzia WSA Marek Szumilas Protokolant inspektor Małgorzata Zacharia-Gardzielewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 grudnia 2009 r. sprawy ze skarg R.S. i W.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] Wójt Gminy ustalił z urzędu jednorazową opłatę w wysokości 10.229,60 zł tytułem wzrostu wartości nieruchomości za działkę o numerze ewidencyjnym [...], na skutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż [...] sierpnia 2008 r. R. i W.S. dokonali sprzedaży stanowiącej ich dotychczasową własność działki nr [...]. Umowa sprzedaży została zawarta po wejściu w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego tę działkę. W uchwale zatwierdzającej plan została ustalona opłata z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, o której mowa w art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w wysokości 20%.
Plan ten został zatwierdzony uchwałą Nr XXIX/218/06 Rady Gminy z dnia [...] kwietnia 2006 r. Poprzedni miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z [...] października 1990 r. utracił moc z dniem 31 grudnia 2002 r. na mocy art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przedmiotowa nieruchomość była przeznaczona pod uprawy rolne, w ewidencji gruntów działka nr [...] została sklasyfikowana jako grunty orne klasy IVa, V i VI. W planie z [...] kwietnia 2006 r. teren ten ma funkcję: budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, wolnostojące (4MN)
W ocenie organu zmiana przeznaczenia przedmiotowej nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego spowodowała wzrost jej wartości, którego podstawę ustalenia stanowił operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego w dniu [...] marca 2009 r. W operacie rzeczoznawca opisał nieruchomość jako działkę niezabudowaną, położoną około 400 m od drogi [...]. Dostęp do działki nie odbywa się bezpośrednio z drogi publicznej, lecz jest zapewniony poprzez służebność gruntową. Położenie wsi jest peryferyjne, w sąsiedztwie zarówno budynków mieszkalnych jak i terenów leśnych. Lokalizację i sąsiedztwo należy uznać za przeciętne, są to tereny słabo doinwestowane w infrastrukturę. Odległość od centrum administracyjnego gminy wynosi 6 km, od [...] około 8 km. Dostęp do działki jest utrudniony. Wyceniana działka jest niezabudowana, nie ogrodzona oraz nie zalesiona. Teren cechuje się lekkim spadkiem, ma przeciętne warunki geotechniczne. W pobliżu brak jest sieci infrastruktury technicznej.