Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 3 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Gd 554/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Irena Wesołowska,, Sędzia WSA Bogusław Woźniak, Protokolant Sekretarz Sądowy Beata Jarecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 listopada 2009 r. sprawy ze skargi ,,A" Sp. z o.o. Oddział na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę .
Uzasadnienie
A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce wystąpiła z wnioskiem, uzupełnionym pismami z dnia 10 marca, 3 i 4 kwietnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego przez oddział przedsiębiorstwa zagranicznego.
W przedmiotowym wniosku, oraz w pismach stanowiących jego uzupełnienie, przedstawiono następujący stan faktyczny. Spółka prawa irlandzkiego prowadzi działalność gospodarczą w różnych dziedzinach, z których jedna dotyczy świadczenia usług księgowych dla podmiotów z terenu Unii Europejskiej. Działalność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej. Spółka posiada na terytorium Polski Oddział (w formie spółki z o.o.), zarejestrowany na podstawie art. 85 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.), zwanej dalej u.s.d.g. Oddział, będąc zarejestrowanym w Polsce podatnikiem podatku od towarów i usług, wykonuje usługi księgowe dla klientów Spółki irlandzkiej (matki), nie dokonując jednak sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Klientami tymi są podmioty mające siedziby na terytorium Unii Europejskiej, z wyłączeniem Polski. Sprzedaż usług dokonywana jest przez Spółkę irlandzką. Na terytorium Polski Oddział nabywa towary i usługi związane ze sprzedażą opodatkowaną Spółki (matki), dokonując jednocześnie odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach zakupu. Nabywane towary i usługi dotyczą materiałów biurowych, środków trwałych z wyłączeniem samochodów osobowych, usług szkoleniowych, telekomunikacyjnych, pocztowych, transportowych oraz leasingu samochodów osobowych. Zakupy te związane są z działalnością prowadzoną przez Oddział w zakresie księgowości, fakturowaną przez przedsiębiorstwo zagraniczne z jego numerem NIP i adresem, bez wykazywania danych Oddziału.