Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 listopada 2009 r., sygn. II SA/Wa 1051/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Kube, Sędziowie WSA Bronisław Szydło, Adam Lipiński (spr.), Protokolant Agnieszka Bieniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 listopada 2009 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji: - oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] października 2008 r. M. S. - funkcjonariusz Policji wystąpił do Komendanta Głównego Policji o skierowanie go do komisji lekarskiej w celu określenia stanu zdrowia. Komendant Główny Policji, zgodnie z art. 40 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji (Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 ze zm.), wystawił stosowne skierowanie do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSWiA w W., która orzeczeniem nr [...] z dnia [...] lutego 2009 r., zatwierdzonym w dniu [...] marca 2009 r. przez Okręgową Komisję Lekarską MSWiA w W., uznała M. S. za całkowicie niezdolnego do służby w Policji i zaliczyła go do trzeciej grupy inwalidów. Z uzasadnienia Komisji wynika, iż stan zdrowia badanego całkowicie wyklucza zdolność do służby w Policji, zaś długotrwała służba w warunkach stresujących przyczyniła się do ujawnienia schorzenia oraz utrudniała leczenie.

Komendant Główny Policji rozkazem personalnym z dnia [...] marca 2009 r., na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o Policji, powołując się na treść powyższego orzeczenia komisji lekarskiej, zwolnił M. S. ze służby w Policji z dniem [...] marca 2009 r. Rozkazowi temu nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

M. S. w odwołaniu wniósł o uchylenie powyższego rozkazu personalnego, zarzucając organowi I instancji naruszenie art. 43 ust. 1 ustawy o Policji, poprzez jego niezastosowanie oraz naruszenie § 23 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 września 2002 r. w sprawie szczegółowych praw i obowiązków oraz przebiegu służby policjantów, zgodnie z którym przełożony po otrzymaniu orzeczenia komisji lekarskiej o trwałej niezdolności do służby policjanta niezwłocznie powinien zwolnić go od zajęć służbowych, czego w niniejszej sprawie nie uczyniono.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00