Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 listopada 2009 r., sygn. I SA/Wa 1222/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Kosińska (spr.) Sędziowie: WSA Daniela Kozłowska WSA Maria Tarnowska Protokolant Jolanta Dominiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 listopada 2009 r. sprawy ze skargi E. J. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji oddala skargę.

Uzasadnienie

Minister Infrastruktury decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania E. J., uchylił decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2008 r. nr [...] odmawiającą stwierdzenia nabycia z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r. przez Gminę Miasto Z. własności części nieruchomości położonej w Z. przy ul. [...], oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...] (wydzielonej z działki nr [...]) o powierzchni [...] ha.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że decyzją z dnia [...] kwietnia 2007 r. Wojewoda [...] odmówił stwierdzenia nabycia z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r. przez Gminę Miasto Z. własności nieruchomości położonej w Z., przy ul. [...], oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...], zajętej pod drogę publiczną ul. [...] stwierdzając, że nieruchomość ta w dniu 31 grudnia 1998 r. stanowiła własność Gminy Miasta Z. Minister Budownictwa decyzją z dnia [...] maja 2007 r. uchylił w całości powyższą decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji, gdyż rozstrzygnięcie sprawy wymagało uprzedniego przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w całości. Przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia Minister wskazał na konieczność szczegółowego zbadania stosunków własnościowych w odniesieniu do obszaru oznaczonego na wskazanej mapie z 1965 r. jako teren o powierzchni [...] m2, wyodrębnionego z działki nr [...] pod [...] ulicy. Ponadto zauważył, że ujawnienie Skarbu Państwa w dziale II księgi wieczystej KW Nr [...] odnoszącej się do działki nr [...] (z której została wydzielona działka nr [...]), a w skład której weszła wyodrębniona część dawnej działki nr [...] o obszarze [...] m2, może oznaczać, że wpis ten był niezgodny ze stanem prawnym w stosunku do tego obszaru. Księga wieczysta nie kreuje bowiem prawa własności do nieruchomości, a wyłącznie rejestruje stan prawny zaistniały na podstawie dokumentów potwierdzających tytuł prawny do nieruchomości, który w odniesieniu do przedmiotowego obszaru nie był zbadany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00