Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 listopada 2009 r., sygn. III SA/Wa 872/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Bożena Dziełak, Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus, Sędzia WSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Protokolant Ewa Chojnacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 listopada 2009 r. sprawy ze skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2009 r. nr I[...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę do orzeczenia złożono zdanie odrębne
Uzasadnienie
Skarżąca - C. sp. z o.o. w W. złożyła wniosek z 30 października 2008 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zastosowania art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) - dalej "u.p.d.o.f.".
Przedstawiając stan faktyczny Skarżąca wskazała, że zawarła ze spółką medyczną (podmiotem świadczącym usługi medyczne) umowę o świadczenie usług medycznych w zryczałtowanym systemie opłat. Zakres umowy obejmuje zarówno świadczenia unormowane przepisami medycyny pracy (badania wstępne, kontrolne i okresowe, wymagane obowiązującymi przepisami dla stanowiska lub zawodu), jak też dodatkowe usługi medyczne na rzecz pracowników (tzw. abonamenty medyczne). Istnieje możliwość wyodrębnienia usług świadczonych w ramach medycyny pracy i usług medycznych dodatkowych (abonamentów). Pracownicy uprawnieni do korzystania ze świadczeń medycznych identyfikowani są za pomocą imiennych kart abonamentowych.
Skarżąca zadała pytanie, czy ma obowiązek do dochodu pracownika doliczać hipotetyczną wartość świadczeń medycznych (abonamentów medycznych) i czy miesięczna wartość tych świadczeń stanowi dla pracownika przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f.
W ocenie Skarżącej po stronie pracownika nie powstanie obowiązek podatkowy. Powołała się na art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. uznający za przychody m.in. ze stosunku pracy wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, a także art. 11 ust. 1 u.p.d.o.f. zgodnie z którym przychodami są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.