Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 listopada 2009 r., sygn. IV SA/Wa 1614/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, Sędziowie Sędzia WSA Łukasz Krzycki (spr.), Sędzia WSA Tomasz Wykowski, Protokolant Marcin Lesner, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2009 r. sprawy ze skargi K. W. i R. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Wójta Gminy B. z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...]; 2. zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz skarżących K. W. i R. W. kwotę 663 (sześćset sześćdziesiąt trzy) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. po rozpatrzeniu odwołania K. i R. W. w przedmiocie ustalenia jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości na skutek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego utrzymało zaskarżoną decyzję Wójta Gminy B. z dnia [...] czerwca 2009 r. Nr [...] w mocy.

Do wydania zaskarżonej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym.

Wójt Gminy B. decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r. Nr [...] ustalił dla K. i R. małżonków W. jednorazową opłatę w wysokości 13.531,60 zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanej uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zwaną dalej "rentą planistyczną". Nieruchomość strony położona jest w B. i obejmuje działki ew. o nr [...] o pow. 849 m2, [...] o pow. 828 m2, [...] o pow. 851 m2, [...] o pow. 849 m2, [...] o pow. 832 m2, [...] o pow. 938 m2. W uzasadnieniu organ 1 instancji wskazał, iż przedmiotowe działki powstały w wyniku podziału nieruchomości nr [...] objętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego uchwalonym przez Radę Gminy w B. uchwałą z dnia [...] czerwca 2005 r. Nr [...] w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w B. w rejonie ul. [...]. Do dnia 31 grudnia 2003 r. obowiązujący wówczas miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przeznaczał nieruchomość W. na cele rolne. Uchwałą z dnia [...] czerwca 2005 r. nastąpiła zmiana przeznaczenia powyższej nieruchomości, z rolniczej na teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej MN. Sporządzona na zlecenie organu opinia rzeczoznawcy majątkowego z dnia 10 kwietnia 2009 r. potwierdziła, iż uchwalenie nowego planu spowodowało wzrost wartości nieruchomości. W operatach szacunkowych została porównana wartość rynkowa nieruchomości gruntowych przed zmianą planu miejscowego oraz wartość tego gruntu po uchwaleniu planu miejscowego. Organ I instancji dokonawszy analizy operatów stwierdził, iż zostały sporządzone zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego (Dz. U. Nr 207, poz. 2109 ze zm.), zwanej dalej "rozp." i nie znalazł podstaw do zakwestionowania wyceny przyjętej przez rzeczoznawcę, która stała się podstawą do

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00