Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 18 listopada 2009 r., sygn. II SA/Go 799/09

Obowiązkiem organu samorządu terytorialnego uchwalającego opłatę za usługi przedszkolne jest zatem wykazanie, iż wysokość obowiązku pieniężnego nałożonego na rodzica dziecka korzystającego z usług przedszkola publicznego pozostaje w związku przyczynowym z oferowaną mu usługą. Przy ustalaniu omawianej opłaty należy szczegółowo wykazać za jakiego rodzaju świadczenie opłata jest żądana i co się na opłacane świadczenie składa. Uchwała powinna zatem precyzyjnie określać poszczególne świadczenia przekraczające podstawę programową oferowane przez przedszkole publiczne, a także co składa się na każde z tych świadczeń. Organ samorządu terytorialnego, ustanawiając opłatę powinien określić jej wysokość za każde ze świadczeń z osobna.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Szumilas Sędziowie Sędzia WSA Michał Ruszyński (spr.) Sędzia WSA Maria Bohdanowicz Protokolant referent Adam Janas po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 listopada 2009 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego na uchwałę Rady Miejskiej z dnia [...]r., nr XXIII/176/2000 w sprawie odpłatności za pobyt dziecka w Przedszkolu Publicznym I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części obejmującej § 1 pkt 2 i § 3, II. stwierdza nieważność uchwały nr XXV/162/08 Rady Miasta i Gminy z dnia [...]r. zmieniającej uchwałę w sprawie odpłatności za pobyt dziecka w Przedszkolu Publicznym i Oddziałach Przedszkolnych, III. ustala, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu w zakresie określonym w pkt I. .
 


Uzasadnienie

W dniu [...] grudnia 2000r. Rada Miejska podjęła na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996r., Nr 13, póz. 74 ze zm.) w związku z art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996r, Nr 67, póz. 329 ze zm.) oraz zarządzeniem Ministra Edukacji Narodowej nr 11 z dnia 18 czerwca 1997r. w sprawie podstaw programowych wychowania przedszkolnego oraz zestawu dopuszczalnych do użytku programów wychowania przedszkolnego (Dz. Urz. MEN Nr 7, póz. 27) uchwałę Nr XXI 11/176/2000 w sprawie odpłatności za pobyt dziecka w Przedszkolu Publicznym. W § 1 pkt 2 Rada ustaliła, że odpłatność za pobyt dziecka w przedszkolu obejmuje częściową odpłatność za korzystanie z przedszkola (koszty organizacji i przyrządzania posiłków, a także koszty zajęć opiekuńczo-wychowawczych realizowanych w zakresie i wymiarze przekraczającym minimum programowe). W § 3 pkt 1 Rada określiła powyższą częściową odpłatność na kwotę 50 zł miesięcznie, natomiast w pkt 2 ustaliła, że odpłatność za drugie dziecko wynosi 35 zł, a każde następne dziecko zwolnione jest z opłat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00