Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 18 listopada 2009 r., sygn. II SA/Bd 802/09

 Z przepisów prawa regulujących tryb przyznawania zasiłku celowego wynika, że udzielając świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej organ kieruje się ogólną zasadą dostosowywania rodzaju, formy i rozmiaru świadczeń do okoliczności konkretnej sprawy, jak również uwzględniania potrzeb osób korzystających z pomocy, jeżeli potrzeby te odpowiadają celom i możliwościom pomocy społecznej. 

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz Sędziowie: Sędzia WSA Grzegorz Saniewski Sędzia WSA Anna Klotz (spr.) Protokolant Katarzyna Korycka po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 listopada 2009 r. sprawy ze skargi S. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [..] Nr [...], wydaną na podstawie art. 3, art. 4, art. 8, art. 39, art. 41, art. 106 ustawy o pomocy społecznej (t. jedn. Dz. U. z 2008r. Nr 115, poz. 728 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. kodeks postępowania administracyjnego (t. jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) Wójt Gminy C., po rozpoznaniu wniosków S. K. z dnia [...] oraz [...], odmówił wnioskodawcy przyznania pomocy w formie zasiłku celowego.

Jak wskazano w uzasadnieniu powodem odmowy przyznania pomocy stało się niespełnienie przez wnioskodawcę warunków przyznania pomocy określonych w ustawie o pomocy społecznej. Na podstawie przeprowadzonego w niniejszej sprawie wywiadu ustalono, że S. K. prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe, osiągając dochód z renty inwalidzkiej w wysokości 776,36zł oraz zasiłku pielęgnacyjnego w kwocie 152,00zł. Kwota dochodu pomniejszona jest o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także o potrącenie komornicze z renty zainteresowanego. Ostateczny miesięczny dochód S. K. wynosi zatem 826,36zł netto, przekraczając tym samym kwotę kryterium dochodowego ustalonego ustawowo dla osoby samotnie gospodarującej. Organ uznał ponadto, że w przedmiotowej sprawie nie zachodzą żadne szczególne przesłanki przyznania wnioskodawcy specjalnego zasiłku celowego, mającego charakter fakultatywny i zależnego od uznania administracyjnego organu uprawnionego do jego przyznania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00