Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 października 2009 r., sygn. VI SA/Wa 1428/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Sędziowie Sędzia WSA Pamela Kuraś - Dębecka Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka (spr.) Protokolant Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 października 2009 r. sprawy ze skargi M. D. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie zgody na przeprowadzenie przedoperacyjnej konsultacji, diagnostyki i leczenia poza granicami kraju 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją nr [...] z dnia [...] czerwca 2009 r. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia nie wyraził zgody na przedoperacyjną konsultację, diagnostykę obrażeń oczodołu, rekonstrukcję ścian oczodołu indywidualnymi implantami z siatki tytanowej pozycjonowanymi za pomocą nawigacji komputerowej poza granicami kraju dla M. D..

Do wydania powyższej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu [...] marca 2009 r. do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, za pośrednictwem Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, skierowany został wniosek o wyrażenie zgody na przedoperacyjną konsultację, diagnostykę obrażeń oczodołu, rekonstrukcję ścian oczodołu indywidualnymi implantami z siatki tytanowej pozycjonowanymi za pomocą nawigacji komputerowej skarżącej - M. D. poza granicami kraju, w klinice w B.. U skarżącej stwierdzono pourazowe zniekształcenie lewego oczodołu, enoftalmię, zniekształcenie i ograniczenie ruchomości powieki górnej oraz blizny pourazowe. We wniosku lekarz specjalista wskazał, iż w 1998 r. skarżąca jako pacjentka przebywała na oddziale IOM Szpitala Wojewódzkiego w P.. W klinice chirurgii szczękowej przeprowadzono przeszczep kości oraz osteosyntezę odłamów, a specjalista chirurgii plastycznej przeprowadził korekty blizn i enoftalmii. Konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej dla województwa [...] dr n. med. K. O., będący jednocześnie lekarzem specjalistą wypełniającym wniosek, wskazał na brak możliwości przygotowania i nawigacyjnego pozycjonowania wszczepów do rekonstrukcji ścian oczodołów w klinikach chirurgii szczękowo-twarzowej w Polsce. Podkreślił, iż stan skarżącej nie poprawił się znacząco pomimo wielokrotnych zabiegów operacyjnych w kraju, a klinika w B. dysponuje odpowiednią aparaturą i doświadczeniem by przeprowadzić wnioskowane leczenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00