Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 29 października 2009 r., sygn. II SA/Go 651/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędziowie Sędzia WSA Maria Bohdanowicz /spr./ Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Protokolant sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 października 2009 r. w sprawie ze skargi K.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla lokalizacji inwestycji celu publicznego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] Wójt Gminy, po rozpatrzeniu wniosku PT Spółki z o.o., odmówił ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej Nr [...] na części działki nr ewidencyjny [...] - składającej się z wieży stalowej o wysokości ok. 45 m, prefabrykowanej kabiny telekomunikacyjnej, przyłącza energetycznego oraz anten, ogrodzenia i elementów towarzyszących.
Decyzja została wydana po ponownym rozpatrzeniu sprawy przekazanej decyzją kasacyjną Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] października 2008 r. nr [...], uchylającą wcześniejszą decyzję Wójta Gminy z dnia [...] września 2008 r. znak [...] ustalającą warunki zabudowy dla lokalizacji przedmiotowej inwestycji.
Analiza wniosku wykazała zdaniem organu, że przedmiotowa inwestycja nie spełnia wymogów ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.), dalej w skrócie u.p.z.p. Planowana inwestycja powinna tworzyć harmonijną całość krajobrazu i nie może być sprzeczna z otaczającym terenem. Funkcją dominującą w analizowanym obszarze jest funkcja rolna (grunty rolne, tereny leśne i zadrzewione). W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy analizowany teren jest przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe i usługi towarzyszące budownictwu mieszkaniowemu. Kształtowanie zaś i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy należy do zadań własnych gminy.