Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 października 2009 r., sygn. III SA/Gl 866/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Golat (spr.), Sędzia WSA Gabriela Jyż, Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 października 2009 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług - interpretacja indywidualna 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. stwierdza, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku, 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest indywidualna interpretacja wydana przez działającego w imieniu Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] uznająca, że stanowisko skarżącej tj. "A" Sp. z o.o. z siedzibą w C. przedstawione we wniosku z dnia [...] stycznia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów usług w zakresie ustalenia czy nabycie na podstawie umowy przelewu wierzytelności od podmiotu, będącego czynnym podatnikiem VAT, celem prowadzenia jej windykacji lub jej dalszego zbycia na rzecz osób trzecich podlega zwolnieniu od podatku od towarów usług, jest nieprawidłowe.

Organ powołał się na art. 14 b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.).

Stan sprawy - według przekazanych Sądowi akt sprawy - przedstawiał się następująco.

Skarżąca wskazała we wniosku z dnia [...] stycznia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, że zawodowo zajmuje się m.in. działalnością windykacyjną oraz szeroko rozumianym pośrednictwem finansowym (PKD: 65.22.Z, 65.23.Z, 67.13.Z). W ramach tejże działalności gospodarczej zamierza nabywać od osób trzecich przysługujące im wierzytelności. Podstawą nabycia ma być umowa przelewu wierzytelności, w tym umowa przelewu powierniczego wierzytelności. Nabywanymi wierzytelnościami mają być zarówno tak zwane wierzytelności własne (wierzytelności nabyte w sposób konstytutywny przez pierwszego wierzyciela), jak i wierzytelności nabywane od innych podmiotów. Przy tym, wierzytelności mają być nabywane od podmiotów będących czynnymi podatnikami podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00