Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 października 2009 r., sygn. III SA/Gd 197/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Hyla (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Anna Orłowska, Sędzia WSA Felicja Kajut, Protokolant Referent Monika Majewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 października 2009 r. sprawy ze skargi "A" Spółki z o.o. w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia 30 stycznia 2009 r., nr [...], [...] w przedmiocie zmiany zgłoszenia celnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 12 września 2008 r., nr [...], [...]; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w [...] na rzecz skarżącej "A" Spółki z o.o. w [...] kwotę 1 000 zł (jeden tysiąc złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Na podstawie zgłoszenia celnego uzupełniającego nr [...] z dnia 13 lutego 2008 r. - złożonego przez agencję celną w imieniu "A" Sp. z o. o. w T. (zwanej dalej spółką) - objęto procedurą dopuszczenia do obrotu towar opisany w zgłoszeniu jako: "tauryna - środek spożywczy". Towar zakwalifikowano do kodu Taric 2921198090 przyporządkowując mu kod dodatkowy Taric 2501.

W dniu 16 czerwca 2008r. spółka złożyła wniosek dotyczący zmiany powyższego zgłoszenia w zakresie kodu dodatkowego - na 2500, twierdząc, że zgodnie z numerem CAS widniejącym na certyfikacie analizy produktu, powinien być on traktowany jako substancja farmaceutyczna. Jednocześnie spółka zwróciła się o zwrot nadpłaconych należności celnych i wydanie decyzji określającej podatek od towarów i usług w należnej wysokości.

Naczelnik Urzędu Celnego zwrócił się do spółki o nadesłanie wszelkich dokumentów potwierdzających, że przedmiotowy towar służy do celów farmaceutycznych.

Pismem z dnia 15 lipca 2008 r. (data wpływu) spółka poinformowała, że kwestie bezcłowego traktowania substancji farmaceutycznych regulują przepisy prawa europejskiego. Sam fakt umieszczenia przedmiotowej substancji w treści tych aktów prawnych determinuje objęcie jej zwolnieniem z cła. Dlatego brak jest podstaw do żądania przez organ dokumentów potwierdzających przeznaczenie towaru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00