Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 września 2015 r., sygn. III SA/Gd 475/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Anna Orłowska Sędzia WSA Jolanta Sudoł Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Anna Zegan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 września 2015 r. sprawy ze skargi "A" w Ch. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia 25 marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie cła antydumpingowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 10 grudnia 2014 r. nr [...], 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącej "A" w Ch. kwotę 28802 (dwadzieścia osiem tysięcy osiemset dwa) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 25 marca 2015 r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia 10 grudnia 2014 r. nr [...], którą organ pierwszej instancji określił kraj pochodzenia towarów zadeklarowanych w zgłoszeniach celnych oraz określił należności celne i podatkowe.

W uzasadnieniu organ wskazał, że "A." Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Producent Śrub w Ch. złożyła w ramach procedury uproszczonej zgłoszenia celne uzupełniające oraz zgłoszenia celne w ramach procedury zwykłej w systemie elektronicznym, szczegółowo wymienione w w/w decyzji. Zgłoszenia zostały zarejestrowane. Zadeklarowano w nich towary klasyfikowane do kodów Taric: 7318 15 81 98, 7318 15 89 98, 7318 15 90 98, 7318 15 69 98 , jako ich kraj pochodzenia wskazywano Tajlandię i deklarowano preferencyjną stawkę GSP.

Zgłoszenia nie podlegały weryfikacji w chwili przyjęcia. Towary ujęte w zgłoszeniach celnych zakupione zostały od tajlandzkiej firmy [...].

W dniu 15 września 2014r. do Urzędu Celnego wpłynął Raport końcowy nr [...], dotyczący dochodzenia prowadzonego w Tajlandii przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF (dalej: OLAF). Dochodzenie ujawniło proceder omijania środków antydumpingowych nałożonych na elementy złączne pochodzenia chińskiego, polegający na ich przywozie z Chin oraz przeładunku na terenie Tajlandii i wysyłaniu ich do odbiorców w Unii Europejskiej z zadeklarowanym pochodzeniem tajskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00