Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 8 października 2009 r., sygn. II SA/Gd 438/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędziowie: Sędzia NSA Barbara Skrzycka - Pilch Sędzia WSA Wanda Antończyk (spr.) Protokolant Starszy sekretarz sądowy Katarzyna Gross po rozpoznaniu w dniu 8 października 2009 r. na rozprawie sprawy ze skargi D. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 13 maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 13 maja 2009 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy własną decyzję z dnia 16 marca 2009 r. nr [...], odmawiającą stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji Burmistrza z dnia 16 sierpnia 2006 r. nr [...] ustalającą jednorazową opłatę planistyczną w wysokości 3 669 zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w związku z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy. Decyzja z dnia 13 maja 2009 r. wydana została po rozpatrzeniu wniosku D. P. o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej w/w decyzją Kolegium z dnia 16 marca 2009 r.

W uzasadnieniu decyzji wydanej w postępowaniu odwoławczym organ wskazał, że Burmistrz, na mocy art. 36 ust. 4 w zw. z art. 63 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717 ze zm.) ustalił jednorazową opłatę (tzw. rentę planistyczną). Opłata ta stała się następstwem wydanej uprzednio decyzji ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego na działce nr [...] w miejscowości M. Organ ten stwierdził, że wobec faktu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego wydaniem decyzji o warunkach zabudowy oraz w związku ze zbyciem nieruchomości przez jej właściciela, zasadnym jest pobranie jednorazowej opłaty planistycznej. Wysokość tej opłaty określono w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości (30 %) w oparciu o opinię biegłego. Stawka procentowa zaś określona została w decyzji o warunkach zabudowy. Decyzja ustalająca powyższą opłatę uostateczniła się.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00