Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 września 2009 r., sygn. I SA/Lu 256/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Fita (sprawozdawca), Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz, NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk, Protokolant Referent stażysta Julita Urbaś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 30 września 2009 r. sprawy ze skargi T. R. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżony akt; II. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz T. R. K. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.
UZASADNIENIE
W dniu 5 listopada 2008 r. T. R. K. złożyła wniosek z 29 października 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych jakie wywołuje dla wspólnika spółki komandytowej wystąpienie ze spółki.
Przedstawiając stan faktyczny podała, że w dniu [...] doszło do sporządzenia aktu notarialnego - umowy spółki A. . Następnie w dniu 15 września 2004 r. D. K. działający w imieniu własnym oraz jako Prezes Zarządu w imieniu i na rzecz spółki A. z siedzibą w L. oraz wnioskodawczyni zawarli umowę spółki B. spółka komandytowa, której postanowienia zostały zmienione kolejno zawieranymi aneksami. W spółce komandytowej, jako komplementariusz, z prawem do reprezentacji samoistnej występuje A. Sp. z o.o., natomiast wnioskodawczyni i jej wspólnik D. K. są komandytariuszami. W najbliższej przyszłości, planują dokonać w spółce komandytowej zmian w składzie osobowym wspólników. Wnioskodawczyni zamierza wystąpić ze spółki, a w jej miejsce wstąpi inny wspólnik. Ponieważ wystąpienie ze spółki nastąpi w trakcie roku, wysokość należnej spłaty pieniężnej zostanie ustalona w porozumieniu ze wspólnikami pozostającymi w spółce, z uwzględnieniem w wniesionych przez wnioskodawczynię wkładów oraz wartości zbywczej majątku spółki. Jak wynika z umowy spółki komandytowej, a także jej późniejszych zmian, wnioskodawczyni jako komandytariusz wniosła do spółki komandytowej następujące wkłady: wkład pieniężny w kwocie 878.054,22 zł oraz wkład niepieniężny - udział wynoszący - we współwłasności przedsiębiorstwa pod nazwą C. w wysokości 275.259,50 zł.