Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 9 września 2009 r., sygn. I SA/Gl 902/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Winiarski, Protokolant Apl. radc. Anna Tukaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 września 2009 r. sprawy ze skargi Z. A. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie egzekucji świadczeń pieniężnych 1. oddala skargę; 2. przyznaje od Skarbu Państwa na rzecz radcy prawnego J. H. (H.) wynagrodzenie w kwocie [...] zł (słownie: [...] złotych) podwyższone o odpowiednią stawkę podatku od towarów i usług w kwocie [...] zł (słownie: [...] złote [...] groszy) tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu skarżącemu.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] nr [...] wydanym na podstawie art. 64c § 7 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.) w związku z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym w oparciu o tytuły wykonawcze wystawione przez Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w G., Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. określił panu Z. A. wysokość niezaspokojonych kosztów egzekucyjnych w kwocie [...]zł.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia wskazano, że ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej ustawa egzekucyjna) określa w sposób szczegółowy czynności egzekucyjne, za dokonanie których organ egzekucyjny zobowiązany jest naliczyć stosowne opłaty, stawki tych opłat (procentowe, kwotowe, stałe, minimalne lub maksymalne) oraz moment, w którym powstaje obowiązek uiszczenia tychże należności.

Następnie organ egzekucyjny stwierdził, że w dniu 16 marca 2006 r. doręczył panu Z. A. odpisy tytułów wykonawczych oraz sporządził protokół o stanie majątkowym zobowiązanego. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 64 § 10 ustawy egzekucyjnej obowiązek uiszczenia opłaty manipulacyjnej powstaje z chwilą doręczenia tytułu wykonawczego. Zatem naliczona została opłata manipulacyjna w wysokości 1 % egzekwowanej należności, którą - w odniesieniu do konkretnych tytułów wykonawczych - przedstawiono w szczegółowej i przejrzystej tabeli.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00