Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 sierpnia 2009 r., sygn. IV SA/Po 539/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Stankowski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w postępowaniu uproszczonym w dniu 25 sierpnia 2009 r. sprawy ze skargi H.R. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 15 maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę J. Stankowski

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 20 lipca 1999 r. H.R. zwróciła się do Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o przyznanie świadczeń kombatanckich w związku z pobytem w niemieckim obozie przejściowym w Łodzi w okresie od sierpnia do września 1941 r. W uzasadnieniu podała, że jako 6-cio letnie dziecko została wraz z rodzicami i rodzeństwem wywieziona z miejscowości Trzebisławki do obozu w Łodzi, a stamtąd do Austrii. Skarżąca do kraju wróciła we wrześniu 1945 r., Dowodem na tę okoliczność jest przepustka nr [...] (k. 10 akt administracyjnych) wydana na nazwisko matki skarżącej - F.W. Skarżąca wskazała także na zaświadczenie meldunkowe z pobytu w miejscowości Auhof powiat Perg i w Rosenberg (wysiedlenie). Jednocześnie podniosła, że w aktach zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Łodzi i w Instytucie Zachodnim w Poznaniu brak jest dokumentacji potwierdzającej jej wysiedlenie.

Decyzją z dnia 21 grudnia 2000 r. nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych umorzył postępowania administracyjne na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 1997 r., nr 142, poz. 950 ze zm., dalej: ustawa o kombatantach), a rozstrzygnięcie to zostało utrzymane w mocy decyzją z dnia 10 września 2001 r. nr [...].

W związku z pismem Instytutu Pamięci Narodowej z dnia 5 kwietnia 2004 r. potwierdzającym, że w aktach będących w dyspozycji Instytutu figuruje nazwisko rodziny skarżącej, jako wysiedlonych w dniu 12 września 1941 r. z miejscowości Trebisheim, Kreis Schroda (k. 50-51 akt administracyjnych), skarżąca wnioskiem z 20 kwietnia 2004 r. ponowiła wniosek o uzyskanie uprawnień dla kombatantów i osób represjonowanych. W uzasadnieniu tego pisma skarżąca podała, że wnosi o "przyznanie świadczeń i uprawnień kombatanckich i dla osób represjonowanych" (k. 29 v akt administracyjnych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00