Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 sierpnia 2008 r., sygn. V SA/Wa 821/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Małgorzata Rysz, Sędzia WSA - Danuta Dopierała (spr.), Asesor WSA - Piotr Kraczowski, Protokolant - Izabela Zdzieszyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 sierpnia 2008 r. sprawy ze skargi W.A. na decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia ... stycznia 2008 r. nr ... w przedmiocie odmowy potwierdzenia represji; oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi z 8 lutego 2008 r., wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przez W. A., jest decyzja Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z ... stycznia 2008 r. nr ..., utrzymująca w mocy decyzję własną z ...listopada 2007 r. nr ... o odmowie potwierdzenia, że Wnioskodawca został odebrany rodzicom w celu poddania przymusowemu wynarodowieniu.
Skarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym:
Pismem z 3 listopada 2006 r. (data wpływu do organu: 12 grudnia 2006 r.) W. A. wystąpił do Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu; dalej powoływanego jako: "Prezes IPN" z wnioskiem o potwierdzenie uprawnień kombatanckich na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r., nr 42, poz. 371 ze zm.); dalej powoływanej jako: "ustawa o kombatantach". Motywując wniosek wskazał, iż w okresie od pierwszych dni października 1939 r. do 27 czerwca 1940 r. wraz z całą rodziną (matką, ojcem i dwojgiem rodzeństwa) przebywał w obozie w ... (...). Wnioskodawca, jego brat Z. i siostra J. zostali osadzeni wraz z innymi dziećmi w oddzielnym baraku bez prawa widzenia rodziców. Przychodzące do baraku dwie Niemki o imionach ... i ... były, jego zdaniem, zatrudnione, aby germanizować i pod przymusem wynarodowić dzieci. Zaznaczył, iż po wypuszczeniu całej jego rodziny z obozu powrócił do dziadków S. w T., a w 1943 r. jego ojciec - W. A. został ponownie aresztowany i wywieziony do niewoli w L., skąd powrócił przed Bożym Narodzeniem 1945 r. po powtórnym spaleniu rodziny przez bandy UPA i ucieczce do H.. Stwierdził nadto, że wykaz miejsc odosobnienia zawarty w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 września 2001 r. nie jest pełny oraz, że w obozie ... oprócz jeńców wojennych przebywali również cywile i dzieci, co wynika z oświadczeń świadków i z dokumentacji tworzonego muzeum obozu w Olsztynku.