Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 6 października 2010 r., sygn. II SA/Ke 468/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Żak (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Jacek Kuza, Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Małgorzata Rymarz, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 października 2010 r. sprawy ze skargi A.W. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie uprawnień kombatanckich I. oddala skargę; II. przyznaje od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach) na rzecz radcy prawnego Z.W. kwotę 292,80 (dwieście dziewięćdziesiąt dwa 80/100) złotych, w tym VAT w kwocie 52,80 (pięćdziesiąt dwa 80/100) złotych, tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, dalej jako Kierownik UdSKiOR, utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] Nr [...] o odmowie przyznania A.W. uprawnień kombatanckich z tytułu represji doznanych na skutek wybuchu Powstania Warszawskiego, wysiedlenia, pobytu w obozie przejściowym w Pruszkowie, obozach na terenie III Rzeszy, w tym pobytu i wykonywania pracy przymusowej przez matkę w cywilnym obozie pracy Hugo Schaffeld oraz Peiner Walzwerk.

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że A.W. przedstawiła dokument z Polskiego Czerwonego Krzyża z dnia 23.10.2007r. potwierdzający, że jej matka w okresie od 22.08.1944r. do 6.11.1944r. była ubezpieczona w Ogólnej Miejskiej Kasie Chorych w Peine (pracodawca Hugo Schaffeld). Z kolei w piśmie PCK z dnia 14.09.1994r. wskazano, że matka wnioskodawczyni została zarejestrowana w Warszawie w dniu 25.11.1945r. jako powracająca do Polski z obozu pracy. A.W. przedstawiła również pismo z Międzynarodowego Biura Poszukiwań w Arolsen z dnia 8.07.1977r. wraz z tłumaczeniem oraz fragmenty publikacji niemieckojęzycznych jak i inne dokumenty potwierdzające, że w Peine znajdował się obóz dla zagranicznych robotników cywilnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00