Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 lipca 2009 r., sygn. I SA/Wr 293/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Błystak, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Sędzia WSA Marta Semiczek, Protokolant Ewelina Bedyńska, po rozpoznaniu w dniu 1 lipca 2009 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi E. T.SA z siedzibą w B. na indywidualną interpretację Ministra Finansów wydana przez upoważnionego Dyrektor Izby Skarbowej w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. zasądza od Ministra Finansów ma rzecz skarżącej E. T. SA kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest indywidualna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów adresowana do skarżącej, a zwierająca wykładnię przepisów ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym.
Jak wynikało z akt sprawy skarżąca w dniu 28 sierpnia 2008 r. zawnioskowała o udzielnie indywidualnej interpretacji przepisów prawa, przedstawiając stan faktyczny na tle którego zaistniała wątpliwość, wynikało z niego że skarżąca produkuje, dystrybuuje oraz obraca energia elektryczną. Zdecydowaną jej większość sprzedaje wydając do sieci najwyższego napięcia, której operatorem jest P. w ramach umowy z P. S.A., jednakże część energii przekazuje na potrzeby ogólne, tj. sprzedaży firmom z otoczenia, przyłączonym do sieci spółki, co podlega opodatkowaniu, podobnie jak zużycie na potrzeby administracyjno gospodarcze oraz zużywa w procesie produkcji energii elektrycznej, energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu oraz na cele podtrzymywania tych procesów (ta czynność także podlega opodatkowaniu ale jest zwolniona od opodatkowania). Cześć energii przeznaczonej na potrzeby ogólne nie jest przekazywana przez spółkę bezpośrednio w miejsca docelowe (a więc do odbiorców, obiektów administracyjnych czy uczestniczących w procesie produkcji) tylko i wyłącznie przy użyciu własnej infrastruktury, co wynika z faktu, że na pewnym odcinku należące do spółki bloki produkcyjne produkujące energię elektryczną są połączone z ww. obiektami docelowymi infrastrukturą podmiotu trzeciego tj. siecią najwyższego napięcia P.. W tych uwarunkowaniach technicznych w ramach energii wydawanej do sieci, mierzonej licznikami znajdującymi się na styku infrastruktury spółki i sieci operatora, znajduje się także ta jej cześć, która finalnie przeznaczona jest na opisane wyżej cele ogólne. Równolegle z wydaniem energii do sieci spółka pobiera z niej energię przeznaczoną na cele ogólne, wg wskazań liczników znajdujących się na styku infrastruktury P. i spółki. Przedstawiony tryb postępowania jest uwarunkowany względami technicznymi, ale także bezpieczeństwa, bowiem energia służy do procesów produkcyjnych - bezpiecznego odstawienia i uruchomienia bloków produkcyjnych, zasilania urządzeń i ciągów technologicznych, zabezpieczania zaplecza administracyjno gospodarczego. W istocie przy odpowiedniej infrastrukturze byłoby możliwe zasilanie
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right