Wyrok WSA w Opolu z dnia 14 lipca 2009 r., sygn. I SA/Op 11/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Gocki (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Sędzia WSA Anna Wójcik Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Frydryk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 lipca 2009r. sprawy ze skargi B.P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 19 września 2008r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana; III. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach na rzecz skarżącej kwotę 200,00 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
B. P. wnioskiem z dnia 30 czerwca 2008r. zwróciła się do Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.
Przedstawiając stan faktyczny podała, że jest czynnym podatnikiem VAT, prowadzi działalność gospodarczą i jako cesjonariusz zawiera umowy z cedentami przenoszące wierzytelności ze wszelkimi prawami z nimi związanymi. Jedną umową dochodzi do przeniesienia wielu wierzytelności, zaś cesjonariusz płaci za nie procentowo określoną ich wartość. W wyniku podejmowanych działań windykacyjnych cześć dłużników reguluje swoje zobowiązania.
Wnioskodawczyni od nabywanych wierzytelności nie uiszcza podatku od czynności cywilnoprawnych. Natomiast od wyegzekwowanych należności wnioskodawca od odzyskanych pieniędzy wystawia wewnętrzną fakturę VAT, w której określa stosowny podatek VAT w według 22% stawki podatkowej.
W związku z takim stanem faktycznym wnioskodawczyni zadała pytanie, czy w świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z zm.- zwanej dalej ustawą) postępuje prawidłowo i czy nadal ma tak postępować.