Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 lipca 2009 r., sygn. I SA/Kr 659/09

 

Sygn. akt I SA/Kr 659/09 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 17 lipca 2009 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Bogusław Wolas, Sędziowie: WSA Piotr Głowacki (spr.), WSA Maria Zawadzka, Protokolant: Małgorzata Celińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lipca 2009 r., sprawy ze skarg Przedsiębiorstwa [...] "C" Sp. z o.o. w S., na decyzje Dyrektora Izby Celnej, z dnia 5 lutego 2007 r. od nr [...], do nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiące: październik, listopad, grudzień 1998 r. oraz od marca do grudnia 1999 r., I. oddala skargi; II. oddala wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonych decyzji.

Uzasadnienie

Decyzjami z dnia 25 października 2006r. Nr od [...]do[...], wydanymi na podstawie art. 254 § 1 Ordynacji podatkowej oraz art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 27 czerwca 2003r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz. U. Nr 137, poz. 1302), Dyrektor Izby Celnej, po rozpatrzeniu wniosków "C." Sp. z o.o. w S. o zmianę decyzji, odmówił zmiany poszczególnych ostatecznych decyzji dotyczących określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym w prawidłowej wysokości, zaległość podatkową i odsetki za zwłokę za miesiące od października 1998r. do grudnia 1999r. (Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 28.05.2002r. nr od [...]do [...]oraz z dnia 27.06.2003r. nr od [...]do[...])

Decyzje z dnia 25 października 2006r. zapadły w identycznym stanie faktycznym: w toku posterowania kontrolnego Inspektor Kontroli Skarbowej ustalił, że w poszczególnych miesiącach 1998r. i 1999r. spółka wyprodukowała i sprzedała jako zwolniony od podatku akcyzowego olej napędowy, w którym udział komponentów uzyskanych z regeneracji zużytych olejów smarowych wyniósł poniżej 10%. Kontrola wykazała jednocześnie, że spółka nie posiadała odpowiednich instalacji oraz nie stosowała specjalistycznych technologii do oczyszczania, destylacji i rerafinacji olejów przepracowanych do olejów bazowych stanowiących w/w komponenty. W związku z powyższym Inspektor Kontroli Skarbowej oraz Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej wydali decyzje, w których określone zostały zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym w prawidłowej wysokości, zaległość podatkowa i odsetki za zwłokę. Decyzje te zostały utrzymane przez Dyrektora Izby Skarbowej. Następnie spółka wniosła o zmianę ostatecznych decyzji w trybie art. 254 Ordynacji podatkowej. W uzasadnieniu wniosków wskazano, że decyzje Izby Skarbowej wydane zostały z naruszeniem art. 35 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), a treść § 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 1998 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 157, po. 1035 ze zm.) jest niezgodna z art. 217 Konstytucji, który stanowi, że nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy. W ocenie spółki spełnione zostały w przedmiotowej sprawie przesłanki z art. 254 Ordynacji podatkowej, uzasadniające zmianę zaskarżonych decyzji, gdyż począwszy od 1 stycznia 2000r., uwzględniając orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, sądów administracyjnych i Sądu Najwyższego (m.in. orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2002 roku sygn. akt P 7/00, wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 2003 r. sygn. akt III RN 33/02), ustawodawca odstąpił od nakładania na podatników obowiązków podatkowych w sposób sprzeczny z Konstytucją. Uznać zatem należy w ocenie strony wnioskującej, iż nastąpiła zmiana okoliczności faktycznych, mających wpływ na określenie zobowiązania podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00