Orzeczenie
Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 21 lipca 2009 r., sygn. II SA/Bd 390/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Krzysztof Gruszecki Sędziowie: Sędzia WSA Wojciech Jarzembski Sędzia WSA Małgorzata Włodarska (spr.) Protokolant Magdalena Gadecka-Kauczor po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 lipca 2009 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w B. z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie przyznania odsetek ustawowych od uposażenia 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wojskowego Komendanta Uzupełnień w B. z dnia [...] stycznia 2009 r. Nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Decyzją Nr [...] z dnia [...] r. Wojskowy Komendant Uzupełnień w B. (WKU) odmówił skarżącemu - K. S. wypłacenia odsetek ustawowych od uposażenia za okres od dnia zwolnienia z zawodowej służby wojskowej do dnia przywrócenia do tej służby.
W uzasadnieniu decyzji WKU podał, że pismem z dnia 8 października 2008 r. skarżący wystąpił do Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w B. (WSzW) o wydanie decyzji w przedmiocie odsetek ustawowych od sumy uposażeń wypłaconych po przywróceniu do zawodowej służby wojskowej. Jednakże Szef WSzW uznał swą niewłaściwość i przekazał sprawę do WKU. Organ l instancji wskazał, że Dowódca Pomorskiego Okręgu Wojskowego w B. (POW) decyzją nr [...] z dnia [...] r. wypowiedział skarżącemu z dniem 31 stycznia 2003 r. stosunek służbowy zawodowej służby wojskowej. Następnie Dowódca Wojsk Lądowych decyzją z dnia [...]r., nr [...]. stwierdził nieważność decyzji Dowódcy POW w B. z dnia [...] r. Decyzja Dowódcy Wojsk Lądowych stanowiła podstawę do uchylenia pkt 64 rozkazu personalnego nr [...] Dowódcy POW z dnia [...] r. dotyczącego zwolnienia z zawodowej służby wojskowej i ponownego ujęcia skarżącego w ewidencji oraz wszelkiego rodzaju zaopatrzeniu w WKU w B. z dniem 1 marca 2006 r. Kolejnym rozkazem personalnym Dowódcy POW w B. nr [...] z dnia [...] r. wyznaczającym z dniem 15 maja 2006 r. na stanowisko służbowe nr 4 w Rejonowej Bazie Materiałowej, skarżący z dniem 14 maja 2006 r. został skreślony ze stanu ewidencyjnego i wszelkiego rodzaju zaopatrzenia w WKU w B. Podkreślono, że skutkiem stwierdzenia nieważności decyzji Dowódcy POW w B. z dnia [...] r. przez Dowódcę Wojsk Lądowych było reaktywowanie stosunku służbowego. Jednakże skarżący w okresie od 1 lutego 2003 r. do dnia 28 lutego 2006 r. nie pełnił zawodowej służby wojskowej lecz pozostawał w stosunku służbowym. Prawo do uposażenia natomiast, zgodnie z przepisem art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 z późn. zm.), zwanej dalej: "ustawą o służbie wojskowej", powstaje z dniem rozpoczęcia przez żołnierza zawodowego pełnienia zawodowej służby wojskowej. Organ wskazał, że odsetki przysługują żołnierzowi zawodowemu zgodnie z art. 75 ust. 3 ww. ustawy, w razie zwłoki w wypłacie uposażenia i innych należności od dnia, w którym uposażenie lub inna należność pieniężna stały się wymagalne. Przyjęcie przez skarżącego założenia, że z tytułu stwierdzenia nieważności decyzji przysługuje prawo do uposażenia, a także prawo do odsetek za zwłokę nie jest zasadne, zwłaszcza, że WKU nie wydała w stosunku do skarżącego decyzji o przyznaniu prawa do uposażenia za okres od dnia 1 lutego 2003 r. do dnia 28 lutego 2006 r. Na potwierdzenie słuszności swojego stanowiska organ przywołał wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 lipca 2005 r. (II SA/Wa 767/05, LEX nr 227645) oraz wyrok NSA w Warszawie z dnia 27 czerwca 2006 r. (l OSK 1298/05, LEX nr 266495).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right