Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 7 lipca 2009 r., sygn. I SA/Bd 330/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mirella Łent (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz Sędzia WSA Leszek Kleczkowski Protokolant sekretarz sądowy Marcin Frydrych po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 07 lipca 2009 r. sprawy ze skargi A. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie długu celnego oddala skargę
UZASADNIENIE
Na podstawie zgłoszenia celnego nr OGL [...] z dnia 15 października 2007r. A.G.zgłosił do objęcia procedurą dopuszczenia do wolnego obrotu samochód osobowy marki [...] , rok produkcji 2005.
Do zgłoszenia celnego skarżący załączył między innymi: umowę kupna z dnia [...] , w której określono wartość towaru na kwotę: 3.200 USD, rachunek dotyczący zagranicznych kosztów transportu w wysokości 500 USD, deklarację wartości celnej, oświadczenie z dnia [...] o poniesionych kosztach transportu na trasie G-W.
W odpowiedzi na wezwanie organu o przedstawienie pozostałych dokumentów dotyczących transakcji, strona dostarczyła opinię techniczną nr [...] z dnia [...] sporządzoną przez certyfikowanego rzeczoznawcę techniki samochodowej i ruchu drogowego - J.W., zawierającą opis stanu technicznego pojazdu oraz określającą jego wartość rynkową.
Decyzją z dnia [...] Naczelnik Urzędu Celnego w T. określił kwotę wynikającą z długu celnego oraz kwotę należnego podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług z tytułu importu towaru.
W ww. decyzji organ I instancji ustalił wartość celną towaru przyjmując, jako wartość bazową, wartość pojazdu wynikającą z opinii technicznej wykonanej na zlecenie strony, a następnie pomniejszył określoną wartość pojazdu o zwyczajową marżę (10%), podatek VAT (według stawki 22%), podatek akcyzowy (13,6%) oraz cło (według stawki 10%).
Od powyższej decyzji skarżący złożył odwołanie, wnosząc o uchylenie jej w całości i uznanie przedmiotowego zgłoszenia celnego za prawidłowe.