Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 czerwca 2009 r., sygn. IV SA/Wr 115/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.), Sędzia WSA Lidia Serwiniowska, Protokolant Anna Rudzińska, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 26 czerwca 2009 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu Marii Walkiewicz sprawy ze skargi S. J. na decyzję Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we W. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie zdolności do zawodowej służby wojskowej I. uchyla decyzję I i II instancji, II. odrzuca skargę w części dotyczącej roszczenia odszkodowawczego, III. nie orzeka w przedmiocie wykonania zaskarżonego orzeczenia.
Uzasadnienie
Orzeczeniem z dnia [...] r. nr [...] Terenowa Wojskowa Komisja Lekarska w P., powołując się na przepis art. 5 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 ze zm.), rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004 r. w sprawie służby wojskowej kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 151, poz. 1594) oraz rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 maja 2004 r. w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 133, poz. 1422 ze zm.), rozpoznała u S. J. niepołnoobjawowy zespół WPW (§ 38 pkt 1) i zaliczyła go do kategorii "N" - niezdolny do zawodowej służby wojskowej.
Od powyższego orzeczenia S. J. złożył odwołanie, w którym podniósł, że dodatkowa droga przewodzenia, czyli dodatkowa żyła, nie jest schorzeniem, lecz specyficzną, wrodzoną właściwością serca. Odwołujący się podnosi, że dotychczasowe badania przeprowadzane przez wojskowe komisje lekarskie wykluczały jakiekolwiek schorzenia, wady, bądź nieprawidłowości w jego konstytucji zdrowotnej i w ich wyniku zawsze miał kategorię "A" zdolności do służby wojskowej. Nigdy wcześniej nie zdiagnozowano u niego zaburzeń ze strony układu krążenia, ani też dodatkowej żyły. W związku z tym odwołujący wnosi o przeprowadzenie przez Rejonową Wojskową Komisję Lekarską dodatkowego badania specjalistycznego oraz przedkłada wynik badania EKG z dnia 17 października 2006 r., z opisu którego wynika, że "wysokie załamki R (...) są spowodowane położeniem serca po prawej stronie klatki piersiowej".