Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 sierpnia 2009 r., sygn. II SA/Wa 235/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Pisula-Dąbrowska, Sędziowie WSA Iwona Dąbrowska (spr.), Joanna Kube, Protokolant Łukasz Mazur, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 sierpnia 2009 r. sprawy ze skargi K. P. na decyzję Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w W. z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie uznania za niezdolnego do zawodowej służby wojskowej 1. uchyla zaskarżone orzeczenie oraz orzeczenie Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w E. z dnia [...] września 2008 r. nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżone orzeczenie nie podlega wykonaniu w całości
Uzasadnienie
Orzeczeniem z dnia [...] września 2008 r. nr [...], wydanym na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 maja 2004 r. w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 133, poz. 1422 ze zm.) Terenowa Wojskowa Komisja Lekarska w E., rozpoznała u K. P. liczne tatuaże kończyn i tułowia (§ 68 pkt 1, § 2 pkt 9) oraz bliznę kończyny górnej lewej bez upośledzenia funkcji stawu łokciowego (§ 3 pkt 2) i zaliczyła go do kat. "N" - niezdolny do zawodowej służby wojskowej.
K. P. odwołał się od tego orzeczenia i wskazał, że jest osobą niekaraną, zaliczył badania lekarskie oraz sprawdzian sprawnościowy. Odnośnie zaś tatuaży podał, że wykonał je 9 lat temu, odbywając służbę wojskową nikomu nie przeszkadzały, a ponadto, że będąc ubrany w koszulkę są one niewidoczne.
Rozpoznając odwołanie K. P. Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska w W. skierowała go na badania do Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego w W., [...], celem przeprowadzenia konsultacji medycznej.
Następnie Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska w W. orzeczeniem z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...], wydanym na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 kpa oraz § 4 pkt 1 w związku z § 31 i § 32 powołanego rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 maja 2004 r. w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach uchyliła ww. orzeczenie w części dotyczącej rozpoznania i ustaliła nowe, tj. liczne tatuaże kończyn i tułowia szpecące - § 2 pkt 9 i bliznę pooparzeniową lewej kończyny górnej bez upośledzenia funkcji stawu łokciowego - § 3 pkt 2 oraz utrzymała w mocy orzeczenie organu I instancji w części dotyczącej niezdolności do zawodowej służby wojskowej - kategoria N.