Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 listopada 2006 r., sygn. IV SA/Wr 497/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński, Sędziowie Sędzia WSA Lidia Serwiniowska, Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków /spraw./, Protokolant Aleksandra Rygielska, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 8 listopada 2006r. sprawy ze skargi H. Ł. na orzeczenie Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zdolności do czynnej służby wojskowej I. oddala skargę w części dotyczącej określenia zdolności do służby wojskowej; II. w pozostałym zakresie skargę odrzuca.

Uzasadnienie

Orzeczeniem nr Terenowa Wojskowa Komisja Lekarska we W. działając na podstawie Rozporządzenia MON z dnia 10.05.2004r. /Dz.U. Nr 133 poz. 1422/ i art. 5 ust. 6 ustawy z dnia 11.09.2003r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych /Dz.U. Nr 179 z 2003 poz. 1750/ rozpoznała u H. Ł. obustronne osłabienie słuchu bez zaburzeń równowagi ciała /§ 21 pkt 2/, przebyty w [...] r. uraz kręgosłupa szyjnego bez trwałych następstw /bez § bez pkt/, przebytą operację przegrody nosa - nos drożny /bez § bez pkt/, obniżenie ostrości obu oczu § 13 pkt 1 i uznała, że jest on zdolny do zawodowej służby wojskowej. Stwierdziła również, że schorzenia dotyczące obustronnego osłabienia słuchu i uraz kręgosłupa szyjnego mają związek ze służbą wojskową, pozostałe rozpoznane schorzenia takiego związku nie mają. Stwierdzono również, że rozpoznane schorzenia nie dają podstaw do przyjęcia, że H. Ł. jest inwalidą.

Odwołanie od powyższej decyzji złożył H. Ł.. Zarzucił, że powstałe schorzenia były następstwem wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej, stan zdrowia uległ pogorszeniu, a komisja nie przyznała mu renty inwalidzkiej.

Zarzucił, że komisja nie ustosunkowała się do sugestii laryngologa, który potwierdził zachwianie równowagi oraz zasadność jego wykluczenia przez dodatkowe badanie. Podniósł, że badania były wykonywane przez nierzetelnego pracownika albo działającego według ściśle określonych procedur albowiem wykonując badania słuchu prosił o poprzednie badania. W związku z tym przeprowadzenie na potrzeby komisji wojskowej badania były "bardzo identyczne", w jego ocenie nieobiektywne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00