Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 czerwca 2009 r., sygn. VI SA/Wa 675/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Wdowiak Sędziowie Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka (spr.) Protokolant Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi "A." Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Komendanta Policji z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] Komendant Policji, po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Komendanta Policji [...] z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] nakładającej na "A." Sp. z o.o. z siedzibą w W. karę pieniężną w wysokości 15.000 zł:
- uchylił decyzję w części dotyczącej wykonywania przewozów okazjonalnych w krajowym transporcie drogowym z naruszeniem zakazu umieszczania na pojeździe oznaczeń z nazwą, adresem lub telefonem przedsiębiorcy i w tym zakresie postępowanie umorzył,
- w pozostałym zakresie utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał art. 138 § 1 pkt 1 i 2 k.p.a., art. 92 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r., Nr 204, poz. 2088 ze zm.), oraz lp. 1.1, lp. 2.9.1, l.p. 2.9.2, lp. 2.9.3 załącznika do ww. ustawy.
Decyzje obu organów zapadły w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i wywody prawne:
W dniu [...] października 2006 r. na ulicy [...] przy ulicy [...] w W. do kontroli zatrzymany został pojazd marki [...] o nr rej. [...] należący do D. Sp. z o.o. z siedzibą w W., użytkowany przez "A." Sp. z o.o. z siedzibą w W., a kierowany przez M. G.. Pojazd posiadał umieszczony na boku samochodu (tylne nadkole) napis "E. TAXI", na drzwiach (tylnych i przednich) nr telefonu [...]. Ponadto pojazd wyposażony był w urządzenie techniczne w postaci podświetlonego transparentu (lampy) zainstalowanego na dachu pojazdu, z numerem telefonu i napisem (E. TAXI i nr telefonu [...]). Pojazd wyposażony był w taksometr o symbolu [...] i numerze fabrycznym [...]. W trakcie kontroli kierowca okazał wypis nr [...] z licencji nr [...] na wykonywanie krajowego transportu drogowego osób udzielonej przedsiębiorcy D. Ś. z siedzibą w K., zaświadczenie poświadczające spełnienie wymagań określonych ustawą o transporcie drogowym, świadectwo legalizacji pierwotnej i ponownej taksometru, zaświadczenie potwierdzające, iż M. G. jest zatrudniony w A. Sp. z o.o. Ponadto pojazd posiadał radio terminal i kasę fiskalną. Na prośbę kontrolującego z kasy fiskalnej kierowca wydrukował "raport fiskalny dobowy" za dzień [...] października 2006 r., na którym widnieją dane strony: "A. Sp. z o.o., [...]". Wykonano dokumentację fotograficzną pojazdu i jego wyposażenia. Kierowca oświadczył, iż wie o naruszeniach. Pojazd we wszystkie urządzenia, numery i nazwę przedsiębiorstwa wyposażyła firma "A.". Stwierdzono wykonywanie przewozów okazjonalnych w krajowym transporcie drogowym pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą z naruszeniem: zakazu umieszczania na pojeździe oznaczeń z nazwą, adresem lub telefonem przedsiębiorcy, zakazu umieszczania na dachu lamp lub innych urządzeń technicznych, zakazu umieszczania lub używania w pojeździe taksometru oraz wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji, z wyłączeniem taksówek.