Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 czerwca 2009 r., sygn. IV SA/Wa 486/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, Sędziowie Sędzia WSA Aneta Dąbrowska (spr.), Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Protokolant Agnieszka Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi B. F. i B. M. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego Województwa [...] z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany w ewidencji gruntów i budynków - oddala skargę -
Uzasadnienie
B. F. i B. M. wystąpili pismem z 29 stycznia 2007r. do organu prowadzącego ewidencję gruntów i budynków o wykreślenie z rejestru gruntów W. Spółdzielni Mieszkaniowej jako użytkownika wieczystego działek przejętych na rzecz Skarbu Państwa pod budowę osiedla "W." w trybie art. 6 ustawy z dnia 12 marca 1958r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości, oznaczonych wówczas nr [...] (część), [...], [...] i [...] z obrębu [...] w W.
Prezydent W. decyzją z [...] października 2008r. odmówił wnioskodawcom wprowadzenia zmiany w ewidencji gruntów i budynków polegającej na wykreśleniu W. Spółdzielni Mieszkaniowej jako użytkownika wieczystego działek ewidencyjnych nr [...], [...], [...], [...] i [...] z obrębu [...], stanowiących własność miasta W., położonych w rejonie ulic [...] i [...] w W. Organ wskazał, iż wnioskodawcy powołując się na toczące postępowanie o zwrot nieruchomości nie wykazali interesu prawnego w żądaniu wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów w odniesieniu do wymienionych działek, a jedynie swój interes faktyczny. Nadto organ ewidencyjny rejestruje stany prawne wynikające z dokumentów wymienionych w art. 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (zwanego dalej: rozporządzeniem w sprawie ewidencji). W przypadku wymienionych we wniosku działek organ nie dysponuje dokumentami dającymi podstawę do wprowadzenia zmiany figurujących danych ewidencyjnych, a także wnioskodawcy nie wykazali swojego tytułu do nieruchomości, w związku z czym nie mógł znaleźć zastosowania § 46 ust. 1 rozporządzenia w sprawie ewidencji. Organ wyjaśnił także, iż prawo użytkowania wieczystego W. Spółdzielni Mieszkaniowej w odniesieniu do wnioskowanych działek ujawnione zostało w księdze wieczystej [...] prowadzonej dla przedmiotowej nieruchomości oraz, że aktualnie działki te odpowiadają części działki ewidencyjnej nr [...] z obrębu [...].