Wyrok WSA w Opolu z dnia 4 czerwca 2009 r., sygn. II SA/Op 128/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Sachanbińska Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędzia WSA Grażyna Jeżewska (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 4 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi S. K. na orzeczenie Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia, po wznowieniu postępowania, dotychczasowego orzeczenia dyscyplinarnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem postępowania sądowoadministracyjnego jest orzeczenie Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...], nr [...] utrzymujące w mocy orzeczenie Komendanta Powiatowego Policji w K., który w dniu [...], nr [...], działając na podstawie art. 135s ust. 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277, z późn. zm. - zwanej dalej ustawą o Policji), po rozpatrzeniu wniosku [...] S. K. [...] o wznowienie postępowania dyscyplinarnego, odmówił uchylenia dotychczasowego orzeczenia z dnia 4 maja 2004 r., nr [...].
Przedmiotowa decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym:
Komendant Powiatowy Policji w K. w dniu 4 maja 2004 r. wydał, kończąc postępowanie dyscyplinarne, orzeczenie nr [...], uznające S. K. winnym czynu polegającego na tym, że w okresie od czerwca 2002 r. do marca 2003 r., będąc referentem ds. informatyki w Komendzie Powiatowej Policji w K. nie zachował należytej ostrożności w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, kilkakrotnie przekazywał telefonicznie informacje stanowiące tajemnicę służbową, uzyskane z policyjnych komputerowych baz danych osobie do tego nie uprawnionej, tj. o czyn stanowiący naruszenie dyscypliny służbowej wynikający z art. 27 ust. 1 w zw. z art. 58 ust.1 ustawy z dnia 4 kwietnia 1990 r. o Policji, art. 132 ust.1 i art. 132a ust. 2 ustawy o Policji, zarządzenia nr 6/2002 Komendanta Głównego Policji z dnia 16 maja 2002 r. w sprawie uzyskiwania, przetwarzania i wykorzystywania przez Policję informacji oraz sposobów zakładania i prowadzenia zbiorów tych informacji (Dz. Urz. KGP. Nr 8, poz.44), ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych i decyzji nr 87/99 Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. W orzeczeniu tym odstąpiono od ukarania skarżącego. Skarżący nie wniósł odwołania od orzeczenia dyscyplinarnego. Powyższe orzeczenie stało się prawomocne w dniu 13 maja 2004 r.