Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 25 czerwca 2009 r., sygn. II SA/Łd 357/09

 

Dnia 25 czerwca 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Stępień, Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.), Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Protokolant Lidia Porczyńska, po rozpoznaniu w dniu 25 czerwca 2009 roku na rozprawie sprawy ze skargi E. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie przyznania zasiłku pielęgnacyjnego oddala skargę. LS

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] roku Nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 3 w związku z art. 105 § 1 k.p.a., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. umorzyło postępowanie odwoławcze wszczęte odwołaniem M. A. od decyzji Prezydenta Miasta S. z dnia [...] roku w sprawie zasiłku pielęgnacyjnego.

W uzasadnieniu decyzji organ opisał dotychczasowy przebieg postępowania, wskazując, że w dniu 1 lutego 2009 roku, po wniesieniu odwołania, a przed jego rozpoznaniem, wnioskodawca M. A. zmarł.

Organ opisał stanowisko orzecznictwa i doktryny w zakresie pojęcia bezprzedmiotowości postępowania, konkludując, że śmierć strony, w sytuacji gdy sprawa dotyczy praw lub obowiązków ściśle związanych z osobą zmarłego, a takim przypadkiem jest uprawnienie do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, powoduje niemożność dalszego prowadzenie postępowania i konieczność jego zakończenie. Właściwym rozstrzygnięciem w tej sytuacji jest wlaśnie umorzenie postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00