Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 lutego 2015 r., sygn. IV SA/Po 1276/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Sędziowie WSA Izabela Bąk-Marciniak (spr.) WSA Maciej Busz Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lutego 2015 r. sprawy ze skargi J. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] września 2014 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę
Uzasadnienie
Wójt Gminy T. P. decyzją z dnia [...]maja 2014r. nr [...], sprostowaną postanowieniem z dnia [...] maja 2014r. , na podstawie art.105 kpa umorzył postępowanie administracyjne odnośnie przyznania zasiłku pielęgnacyjnego J. Z. na żonę I. Z. (zmarłą [...].2014r.) za okres od [...]04.2012r. do [...].10.2013r.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji (art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych). Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem ściśle związanym z osobą uprawnioną. Zatem śmierć tej osoby nie rodzi żadnych przekształceń podmiotowych, lecz prawo do tego zasiłku wygasa z mocy prawa z chwilą śmierci uprawnionego (wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 lutego 2009 r., sygn. IV SA/Gl 556/08). Prawo do zasiłku nie przechodzi, zatem na spadkobierców i nie mogą oni domagać się żadnych świadczeń z tego tytułu po śmierci uprawnionego. Nie mają tutaj znaczenia stosunki, jakie utrzymywali spadkobiercy z osobą zmarłą (opieka nad nią, wspólne gospodarowanie, itd.). Wnioskodawca domagał się przyznania zasiłku na rzecz zmarłej w dniu ....2014r. żony. Wniosek o przyznania prawa do zasiłku złożył w dniu [...].2014r. tj. po śmierci żony. Ponieważ zasiłek pielęgnacyjny przysługuje na "samego siebie" nie zaś na "innego członka rodziny" i przysługuje osobie niepełnosprawnej ze względu na znaczne wydatki wywołane własną niepełnosprawnością bezprzedmiotowe było wszczynanie postępowania na wniosek męża uprawnionej (który jest jej spadkobiercą) do zasiłku pielęgnacyjnego Ireny Zygarłowskiej. Konsekwencją powyższego była konieczność umorzenia postępowania w sprawie, gdyż nie było podstaw do wszczęcia postępowania.