Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 10 czerwca 2009 r., sygn. II SA/Go 168/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Trzecki Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Sędzia WSA Marek Szumilas (spr.) Protokolant sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi I.K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia niedopuszczalności odwołania I. uchyla zaskarżone postanowienie, II. stwierdza, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] października 2008 r., znak [...] Wójt Gminy ustalił dla P Spółki z o.o. warunki lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na budowie stacji bazowej telefonii cyfrowej na działce o numerze ewidencyjnym [...].

Od decyzji Wójta Gminy odwołanie wniosła jedna z uczestniczek postępowania - I.K. podnosząc zarzut doręczenia decyzja jej osobiście zamiast pełnomocnikowi - radcy prawnemu G.M., który reprezentował ją w postępowaniu administracyjnym. Pełnomocnik nie otrzymał decyzji, zaś odwołanie sporządził w oparciu o egzemplarz przesłany stronie. Stosowne pełnomocnictwo zostało przekazane organowi pierwszej instancji wraz z pismem z dnia [...] marca 2008 r., zawierało ono adres kancelarii pełnomocnika. Zdaniem strony doręczenie decyzji z pominięciem jej pełnomocnika stanowiło naruszenie art. 40 § 2 kpa i nie wywołało ono skutków prawnych, co znajduje potwierdzenie w szeregu orzeczeń sądów administracyjnych.

Postanowieniem z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło niedopuszczalność odwołania. Organ przyznał wprawdzie fakt doręczenia decyzji stronie osobiście w dniu 21 października 2008 r. zamiast jej pełnomocnikowi, co było bezskuteczne wobec tej strony, jednakże w sprawie występowała wielość stron, które nie wniosły odwołania od decyzji (z wyjątkiem innego uczestnika B.P., który wniósł odwołanie po terminie). Taka sytuacja w skutkach prawnych przydaje decyzji Wójta Gminy ma przymiot orzeczenia ostatecznego, w rezultacie czego, nie podlega zaskarżeniu w toku instancji, co skutkuje niedopuszczalnością wniesionego odwołania. Pominięcie przez organ administracji pełnomocnika strony jest równoznaczne z pominięciem tej strony w postępowaniu administracyjnym, a to z kolei uprawnia stronę do żądania wznowienia postępowania na zasadzie art. 145 § 1 pkt 4 kpa i taka sytuacja ma miejsce w niniejszej sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00