Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 2 czerwca 2009 r., sygn. II SA/Bd 294/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Czerwiński Sędziowie: Sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Sędzia WSA Anna Klotz (spr.) Protokolant Elżbieta Brandt po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 2 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi M. O. na rozkaz personalny Komendanta [...] Policji w [...] z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę
Uzasadnienie
M. O. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. skargę na rozkaz personalny nr [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w B. z dnia [...] marca 2009 r. utrzymujący w mocy rozkaz personalny nr [...] Komendanta Miejskiego Policji w T. z dnia [...] stycznia 2009 r. w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji z dniem [...] marca 2009 r.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Komendant Wojewódzki Policji powołał się na to, że decyzja organu I instancji jest słuszna, bowiem z treści art. 41 ust. 2 pkt 9 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r., Nr 43, poz. 277 ze zm.) wynika, że zwolnienie policjanta na tej podstawie może nastąpić w przypadku zaistnienia dwóch przesłanek: 1) upływu 12 miesięcy zawieszenia w czynnościach służbowych, 2) nieustania przyczyn będących podstawą zawieszenia. W dacie wydania zaskarżonego rozkazu obie przesłanki zostały spełnione. Skarżący był zawieszony w czynnościach służbowych od dnia [...] sierpnia 2007 r., co oznacza, że upływ 12 miesięcy zawieszenia w czynnościach służbowych nastąpił już w dniu [...] sierpnia 2008r. Również druga przesłanka zaistniała albowiem postępowanie karne, które było podstawą zawieszenia w czynnościach służbowych nie zostało zakończone. W związku z powyższym organ II instancji stwierdził, że zasadnym jest utrzymanie w mocy zaskarżonego rozkazu.