Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 maja 2009 r., sygn. I SA/Wr 169/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Lidia Błystak (sprawozdawca), Sędziowie WSA: Anetta Chołuj, Dagmara Dominik, Protokolant: Anna Terlecka, Po rozpoznaniu w dniu 6 maja 2009 r. przy udziale sprawy ze skargi Z. R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu [...] Z. R. złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia indywidualnej stawki amortyzacyjnej. W wyniku wezwania o uzupełnienie - przyporządkowanie podanego pytania odpowiednio do stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego - wniosek uzupełniono w dniu [...].
Wnioskodawca wskazał, że wraz z małżonką prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej m. in. wynajmując własne nieruchomości. W 2007 r. małżonkowie otrzymali kredyt w kwocie 540.000 zł., który przeznaczyli na pokrycie ceny zakupu nieruchomości, zabudowanej budynkiem kamienicy i budynkiem garażu, przy tym ponad połowa całkowitej powierzchni użytkowej budynku kamienicy (67,26%) przeznaczona jest do celów mieszkalnych. Zakupioną nieruchomość małżonkowie wnieśli tytułem wkładu niepieniężnego do spółki, postanawiając wykorzystać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ujmując ją w ewidencji środków trwałych i amortyzując. Prowadzona spółka cywilna otrzymuje przychód z tytułu najmu lokali znajdujących się we wniesionej tytułem wkładu nieruchomości. Zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych oraz Polska Klasyfikacją Obiektów Budowlanych podatnicy zakwalifikowali przedmiotowy budynek jako mieszkalny oraz dokonali wyboru i ustalenia indywidualnej stawki amortyzacji (10 lat), o której mowa w treści przepisu art. 22j ust. 1 pkt 3a ustawy. W najbliższej przyszłości zamierzają dokonać zmiany wykorzystywania wskazanej nieruchomości przeznaczając ją w prawie 100% całkowitej powierzchni użytkowej na cele niemieszkalne, co spowoduje zmianę klasyfikacji z mieszkalnego na niemieszkalny.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right