Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 lutego 2009 r., sygn. III SA/Wa 1519/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Asesor WSA Aneta Trochim-Tuchorska (sprawozdawca), Protokolant Urszula Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lutego 2009 r. sprawy ze skargi S.S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie podlega wykonaniu w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz S.S. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skarżący S.S. wystąpił do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczania kosztów wstępnej opłaty leasingowej.

Przedstawiając stan faktyczny wskazał, że jako wspólnik spółki cywilnej prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych - księgi rachunkowe. Zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem będzie koparka i inne maszyny budowlane (umowy będą spełniały wszystkie wymogi określone w ustawie).

Większość znanych umów leasingu operacyjnego zawiera w swych postanowieniach obowiązek uiszczenia przez korzystającego (leasingobiorcę) dość wysokiej opłaty wstępnej zwanej również początkową. W konkretnym przypadku opłata wstępna wyniesie ok. 45-50% wartości całej umowy leasingu, w związku z czym rodzi się problem czy tak wysoka opłata może zostać zaliczona w koszty uzyskania przychodu jednorazowo w momencie jej poniesienia, czy też należy rozliczyć ją proporcjonalnie do czasu trwania umowy.

Wskazał jednocześnie, że żaden z przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.; dalej "u.p.d.o.f.") dotyczących kosztów uzyskania przychodu - art. 22 i art. 23 oraz art. 23a dotyczący opodatkowania stron umowy leasingu nie konkretyzuje jaki procent wydatków z tytułu umowy leasingu stanowi bezpośredni koszt uzyskania przychodu a jaki pośredni, czyli obligujący do rozliczenia wydatku w czasie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00