Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 maja 2009 r., sygn. II SA/Łd 815/08
Dnia 22 maja 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Stępień, Sędziowie Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.), Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska, Protokolant Asystent sędziego Beata Czyżewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 maja 2009 r. przy udziale - sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Pracowni Planowania Przestrzennego w P. z dnia [...] znak: [...]. LS
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] r. Dyrektor Pracowni Planowania Przestrzennego w P. upoważniony uchwałą Rady Miasta w P. z dnia [...] r. do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej (Dz.Urz.Woj. Łódzkiego Nr 327, poz. 2988), działając na podstawie art. 59 ust. 1, art. 61 ust. 1 w związku z art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.), §1-9 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. nr 163, poz. 1588), § 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie oznaczeń i nazewnictwa stosowanych w decyzji o warunkach zabudowy (Dz.U. Nr 164, poz. 1589), art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.), po ponownym rozpatrzeniu wniosku A Spółki jawnej D. G. i J. G., ustalił warunki zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego polegającego na budowie warsztatu samochodowego 2-stanowiskowego wraz ze zmianą sposobu użytkowania części budynku mieszkalnego na funkcję socjalną dla warsztatu.
Uzasadniając Dyrektor wskazał, iż decyzja niniejsza została wydana w wyniku ponownego rozpoznania wniosku inwestora, po jego uzupełnieniu, w szczególności poprzez określenie danych charakteryzujących wpływ projektowanej inwestycji na środowisko, jak również określenie, w której części istniejącego budynku mieszkalnego planowana jest zmiana sposobu użytkowania na funkcję socjalną. Dodał, iż uwzględnione zostały również uwagi organu odwoławczego dotyczące oceny skali i cech istniejącej zabudowy stanowiącej wzorzec dla zabudowy projektowanej. W analizie urbanistyczno-architektonicznej, do której inwestor nie wniósł uwag, zbadano czy projektowana inwestycja, zmiana sposobu użytkowania części budynku oraz budowa warsztatu, są spójne z zastanym zagospodarowaniem nieruchomości z obszaru analizy oraz dokonano oceny czy zamierzenie jako całość inwestycyjna spowoduje jego zmianę funkcji wiodącej. Dyrektor podkreślił, iż w odniesieniu do planowanej inwestycji spełnione zostały łącznie wszystkie warunki określone w art. 61 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a ustalenie w tym zakresie obliguje do pozytywnego załatwienia sprawy i ustalenia warunków zabudowy dla wnioskowanego zamierzenia.