Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Wa 1902/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Rudnicka Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Boniecka-Płaczkowska (spr.) Sędzia WSA Agnieszka Miernik Protokolant Monika Chorzewska-Korczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi W. G. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy nadania licencji zawodowej w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Infrastruktury na rzecz skarżącej W. G. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] października 2008 r. nr [...] Minister Infrastruktury po rozpatrzeniu wniosku W.G. o ponowne rozpatrzenie sprawy rozstrzygniętej decyzją tego organu z [...] lutego 2008 r., nr:[...], odmawiającej nadania W. G. licencji zawodowej w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami utrzymał w mocy decyzję z [...] lutego 2008 r.
W uzasadnieniu organ wskazał, iż w dniu [...] lutego 2008 r. Państwowa Komisja Kwalifikacyjna działając na podstawie art.191 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami oraz § 24 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 17 lutego 2005 r. w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami oraz doskonalenia kwalifikacji zawodowych przez rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości (Dz. U. Nr 35, poz. 314), przeprowadziła etap wstępny postępowania kwalifikacyjnego, w trakcie którego rozpatrzyła wniosek W.G. o dopuszczenie do postępowania kwalifikacyjnego w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.
Państwowa Komisja Kwalifikacyjna ustaliła, że dokumenty złożone przez kandydatkę nie potwierdzają spełnienia warunków dopuszczenia do egzaminu w zakresie dotyczącym wymaganego okresu odbywania praktyki zawodowej. Na podstawie wpisów dokonanych w dzienniku praktyk W.G., Komisja ustaliła, że praktyka zawodowa trwała od 28 marca 2003 r. do 27 września 2003 r., tj. 5 miesięcy 29 dni, wobec wymaganych 6 miesięcy. Powyższe stanowi niespełnienie wymogów określonych w § 5 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 sierpnia 1998 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczących działalności zawodowej (Dz. U. z 1998 r. Nr 115, poz. 745) oraz § 4 ust. 1 regulaminu odbywania praktyk zawodowych ustalonego przez Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast w dniu 15 listopada 1999 r., który jest integralną częścią dziennika praktyki zawodowej.