Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 kwietnia 2009 r., sygn. VI SA/Wa 142/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Sędziowie Sędzia WSA Ewa Marcinkowska (spr.) Sędzia WSA Danuta Szydłowska Protokolant Monika Staniszewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi A. W. i A.W. na decyzję Komendanta Policji z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] września 2007 r., w W. przy ul. S. zatrzymano do kontroli drogowej pojazd marki [...] o numerze rejestracyjnym [...], którego kierującym był A. S. Pojazd posiadał na bokach oznakowanie o treści "[...]". Na dachu pojazdu znajdowało się urządzenie techniczne, na którym widniał napis: "[...]". W pojeździe zamontowany był taksometr fiskalny marki [...], nr fabr. [...], którego użytkownikami byli przedsiębiorcy A. W., A. W. wspólnicy spółki cywilnej "[...]" s.c.

Kierujący pojazdem okazał do kontroli dokumenty kierowcy i pojazdu, wypis nr [...] z licencji nr [...], wydanej spółce cywilnej W. s.c., świadectwo legalizacji ponownej taksometru zainstalowanego w pojeździe, wykaz opłat za świadczone usługi, z pieczątką ww. spółki cywilnej, zaświadczenie wydane A. S. dotyczące prawa do poruszania się kontrolowanym pojazdem oraz do wystawiania faktur w imieniu spółki związane z przewozem osób. Podczas kontroli została sporządzona dokumentacja fotograficzna.

W protokole kontroli stwierdzono trzy naruszenia ustawy o transporcie drogowym określone w art. 18 ust. 5 pkt a, b, c ustawy polegające na wykonywaniu przewozów okazjonalnych w krajowym transporcie drogowym pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą z naruszeniem zakazu:

1. umieszczenia lub używania w pojeździe taksometru,

2. umieszczania na pojeździe oznaczeń z nazwą, adresem oraz telefonem przedsiębiorcy,

3. umieszczania na dachu pojazdu lamp lub innych urządzeń technicznych. Przesłuchany w charakterze świadka A. S. zeznał, że od czerwca 2006 r. posiada umowę o współpracy z firmą W. s.c. A. W., A.W., a jego działalność polega na świadczeniu usług na rzecz ww. firmy w postaci przewozu osób. Jednocześnie stwierdził, że pojazd, oznaczenia, taksometr i radio są własnością tej firmy oraz, że z Urzędem Skarbowym oraz z ZUS-em rozlicza się osobiście.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00