Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 kwietnia 2009 r., sygn. III SA/Po 415/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Walentyna Długaszewska Sędzia WSA Beata Sokołowska (spr.) WSA Małgorzata Górecka Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Piotrowska - Żyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2009 r. przy udziale sprawy ze skargi T. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia nr w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za wydobywanie kopalin bez wymaganej koncesji I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Starosty z dnia ... r. nr ... ; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę ... złotych ( słownie: ... ) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego ; III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ M. Górecka /-/ W. Długaszewska /-/ B. Sokołowska WSA/wyr.1 - sentencja wyroku
Uzasadnienie
Starosta decyzją, na podstawie art. 128 ust. 1 i 4 w zw. z art. 87 ust. 1 i 2, art. 104 a ust. 1 pkt. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o zmianie ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze (Dz. U. Nr 10 poz. 1190 ze zm.) oraz art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 1999r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178), art. 20 ust. 1, art. 22 ust. 2 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z dnia 3 lutego 1995 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 78), art. 70 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, oraz art. 16 ust. 2 a ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo Geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96 ze zm.), zobowiązał T. w związku z wydobywaniem przez niego kruszywa naturalnego (piasku) bez wymaganej koncesji na działkach ewidencyjnych do natychmiastowego zaniechania na nich procesu wydobywczego, wymierzył mu karę pieniężną za wydobywanie kopaliny w latach 1999-2001 w wysokości dwukrotnej wartości wydobytej kopaliny. Ponadto zobowiązał do przeprowadzenia rekultywacji zniszczonego terenu po uprawomocnieniu się decyzji.
Uzasadniając decyzję organ wskazał, że T. wydobywał piasek na przedmiotowych działkach w latach 1999-2001 - przy okazji powiększenia istniejącego na nich stawu i tworzenia trzech nowych stawów. Wbrew twierdzeniom o zużyciu całego wydobytego kruszywa na budowę grobli i inne prace prowadzone na działkach Starosta uznał, iż T. handlował piaskiem, o czym świadczą faktury dokumentujące sprzedaż piasku. Tworzenie nowych stawów i wydobycie piasku było, zdaniem organu I instancji nielegalne, gdyż T. nie posiadał ani odpowiednich pozwoleń wodnoprawnych, ani koncesji wymaganej na wydobycie kopalin. W celu obliczenia wydobytego kruszywa organ skorzystał z odpowiednich pomiarów wykonanych przez firmę geodezyjną. W uzasadnieniu podano też, że T. w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej mógł zajmować się również od 1998r. handlem piaskiem, co świadczyć miało o chęci jego wydobywania. Twierdził on wprawdzie, iż sporne faktury dotyczyły handlu piaskiem pochodzącym z innych źródeł, jednakże nie przedłożył on w toku postępowania żadnych dokumentów potwierdzających ten proceder.