Wyrok WSA w Lublinie z dnia 22 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Lu 745/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Szarewicz - Iwaniuk, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca), WSA Małgorzata Fita, Protokolant Referent stażysta Julita Urbaś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi A. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżony akt; II. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz A. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. W dniu 21 kwietnia 2008 r. / data wpływu do organu / "A" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w B./ Spółka / złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.
Przedstawiła stan faktyczny, w którym z dniem 1 stycznia 2008 r. "A" w B. o statusie zakładu budżetowego został przekształcony w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekształcenie polegało na likwidacji zakładu budżetowego i utworzeniu Spółki. Spółka wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki związane z działalnością zakładu budżetowego, przejęła jego należności, zobowiązania. Spółka zapewnia ciągłość działalności wykonywanej uprzednio przez zakład budżetowy. Pracownicy zakładu budżetowego stali się z mocy prawa pracownikami Spółki. Składniki mienia zakładu budżetowego aportem zostały wniesione do majątku Spółki. Ponadto w formie aportu rzeczowego do Spółki, w momencie jej utworzenia, zostały wniesione środki trwałe, autobusy zakupione wcześniej przez Gminę [...], współfinansowane środkami unijnymi w 75%. Te autobusy nie były ujęte w ewidencji środków trwałych "A", zakładu budżetowego. To Gmina ujęła te autobusy w swojej ewidencji środków trwałych. Gmina jest jedynym wspólnikiem Spółki.
Na tej podstawie faktycznej Spółka formułowała pytanie czy te autobusy podlegają amortyzacji podatkowej od 100% wartości początkowej, rozumianej jako wartość wniesionego aportu przez wspólnika.