Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 30 kwietnia 2009 r., sygn. I SA/Go 162/09

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Grzęda Sędziowie Sędzia WSA Dariusz Skupień (spr.) Asesor WSA Alina Rzepecka Protokolant Asystent sędziego Katarzyna Kołodziej-Kobierowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi T.K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do pochodzenia towarów 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącej Spółki kwotę 3.617,00 (trzy tysiące sześćset siedemnaście) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

T.K. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Firma Handlowa "A" wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] września 2006 r. nr [...].

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wyrokiem z dnia 27 września 2007 r., sygn. akt I SA/Go 1499/06 po rozpoznaniu skargi T.K. - Firma Handlowa "A" na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] września 2006 r. nr [...] w przedmiocie należności celnych oraz podatku od towarów i usług - oddalił skargę.

W uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził, że [...] czerwca 2003 r., na podstawie dokumentu SAD nr [...], agencja celna jako przedstawiciel bezpośredni T.K. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym odzież (szorty dziecięce, bluzki damskie, szorty męskie, spodnie i szorty młodzieżowe) deklarując stawkę celną konwencyjną w wysokości 18%. Do zgłoszenia celnego załączono m.in. świadectwo pochodzenia towaru Form A nr [...] z dnia [...] maja 2003 r.

Decyzją z dnia [...] listopada 2005 r. Naczelnik Urzędu Celnego uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej kursu waluty, kraju pochodzenia i zastosowania stawki celnej i określił na nowo kwotę długu celnego oraz podatku od towarów i usług. Otrzymał bowiem negatywny wynik weryfikacji będącego podstawą zastosowania stawki celnej konwencyjnej świadectwa pochodzenia. W odpowiedzi na wniosek o przeprowadzenie weryfikacji chińskie władze celne poinformowały bowiem, że przedłożone świadectwo jest nieautentyczne, ponieważ sfałszowano pieczęcie i podpisy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00