Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 kwietnia 2009 r., sygn. II SA/Gd 767/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Nowakowski Sędziowie Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Gross po rozpoznaniu w dniu 15 kwietnia 2009 r. na rozprawie sprawy ze skargi K. S. i C. S. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 28 sierpnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie samowolnie wykonanych robót budowlanych 1. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji, 2. zasądza do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącego C. S. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 22 października 2007 roku, nr [...], Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, po rozpatrzeniu sprawy wykonanych robót budowlanych związanych z rozbudową wejścia do budynku zlokalizowanego przy ul. K. [...] w G., zobowiązał K. i C. S. do przedłożenia oceny technicznej ww. wykonanych robót budowlanych pod kątem bezpieczeństwa dobudowanej części budynku i użytkowania oraz zgodności wykonanych robót z warunkami technicznymi i sztuką budowlaną.

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego - postanowieniem z dnia 25 stycznia 2008 roku, nr [...], uchylił ww. postanowienie organu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia temu organowi. Uzasadniając rozstrzygnięcie organ odwoławczy wskazał na nietrafność prowadzenia w tej sprawie postępowania w oparciu o art. 50 i art. 51 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz.U. z 2006 r., nr 156, poz. 1118 ze zm.) stwierdzając, że w przypadku będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę obiektu budowlanego właściwy jest tryb z art. 48 ustawy - Prawo budowlane. Jednocześnie organ odwoławczy zwrócił uwagę na konieczność połączenia przedmiotowego postępowania z dotyczącym tego samego budynku postępowaniem prowadzonym przez organ I instancji w sprawie samowolnej budowy tarasu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00