Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 21 kwietnia 2009 r., sygn. II SA/Bd 989/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Grażyna Malinowska-Wasik Sędziowie: Sędzia WSA Renata Owczarzak (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Włodarska Protokolant Katarzyna Korycka po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi M. O. na decyzję Rektora Uniwersytetu M. K. w T. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyjęcia na studia doktoranckie 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Komisji Rekrutacyjnej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu M. K. w T. z [....] Nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

II SA/Bd 989/08

Uzasadnienie

Decyzją nr [...] z [...] lipca 2008 r. Komisja Rekrutacyjna Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu [...] w T. odmówiła M. O. przyjęcia na studia doktoranckie. W uzasadnieniu podano, że kandydat nie spełnił kryterium kwalifikacyjnego, gdyż otrzymał 54,9 punktów (na 100 możliwych). Na I rok studiów został wyznaczony limit 13 miejsc, w związku z tym miejsca zostały przyznane na podstawie listy rankingowej (kandydat zajął 32 miejsce).

Od decyzji skarżący wniósł odwołanie. W uzasadnieniu podniósł, że decyzja nie spełnia wymogów przewidzianych w art. 107 § 3 kpa, przede wszystkim w zakresie uzasadnienia faktycznego decyzji. Wskazał, że jedynym z ocenianych kryteriów były tzw. "dodatkowe kwalifikacje kandydata" rozumiane jako staże, kursy i znajomość języków obcych. Na maksymalną liczbę 20 punktów przyznano jemu 5, choć jest adwokatem, a ponadto odbył praktykę zawodową w kancelarii adwokackiej w Londynie i biegle włada językiem angielskim, co sprawdzono w trakcie rekrutacji. W decyzji nie podano powodów przyznania takiej liczby punktów, którą skarżący uważa za rażąco niską. Skarżący podkreślił też, że według niego organ I instancji winien wskazać, jakie kwalifikacje decydowały o uzyskanej liczbie punktów przez każdego z kandydatów, na jakiej podstawie uznano dane kwalifikacje za wyżej punktowane, a inne za mniej i jakimi w tej materii kierowano się kryteriami. Ponadto odwołujący się podniósł, że pierwotnie odmawiano jemu wglądu do akt i dopiero po usilnych staraniach mógł zapoznać się z nimi. Poza tym uważał, że powinien mieć możliwość wglądu w akta pozostałych uczestników rekrutacji. Na końcu podniósł zarzut, iż zaskarżona decyzja jest nieważna, gdyż jako podstawę prawną powołano Uchwałę Senatu [...] z 2005 r., a nie z [...] grudnia 2007 r., na podstawie której to uchwały faktycznie odbywało się postępowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00