Wyrok WSA w Łodzi z dnia 21 czerwca 2012 r., sygn. III SA/Łd 291/12
Dnia 21 czerwca 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski Sędziowie Sędzia NSA Irena Krzemieniewska Sędzia NSA Teresa Rutkowska (spr.) Protokolant asystent sędziego Anna Łuczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 czerwca 2012 roku sprawy ze skargi K. K. na decyzję Rektora Uniwersytetu Medycznego w Ł. z dnia [...] bez numeru w przedmiocie skreślenia z listy studentów oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Rektora Uniwersytetu Medycznego w Ł. z dnia [...] wydaną na podstawie art. 190 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.) w zw. z § 19 ust. 2 lit. a oraz § 19 ust. 8 lit. b Regulaminu studiów UM w Ł. oraz na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., utrzymana została w mocy decyzja Dziekana Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Ł. z dnia [...] o skreśleniu z listy studentów K. K..
W stanie faktycznym sprawy, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Ł. decyzją z dnia [...] zdecydował o skreśleniu z listy studentów K. K. z powodu niezaliczenia w terminie roku akademickiego 2010/2011( podpisy Kolegium Dziekańskiego na okładce akt Studentki). W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że K. K. nie zaliczyła IV roku studiów, wcześniej 14 listopada 2008 r. została skreślona z listy studentów z powodu niezaliczenia roku studiów, a następnie została ponownie wpisana na listę studentów ( reaktywacja ) na III rok studiów. Trzykrotnie powtarzała trzeci rok studiów oraz czterokrotnie udzielany był jej urlop zdrowotny, a także raz urlop dziekański. Organ zaznaczył, że K. K. rozpoczęła studia 1.10.1998 r. a powyżej wskazane fakty świadczą o braku postępów w nauce oraz nie rokują terminowego i pomyślnego ukończenia studiów.
Odwołanie od powyższego rozstrzygnięcia złożyła K. K., wnosząc o zmianę decyzji Dziekana o skreśleniu jej z listy studentów. W uzasadnieniu swojego odwołania powołała się na swoją trudną sytuację życiową, związaną z długotrwałym leczeniem ( 2002-2009), konkludując, iż niezaliczenie roku studiów było spowodowane właśnie chorobą a nie niedostatecznymi ocenami na studiach. Skarżąca zaznaczyła, że czuje się zdrowa i od ponad roku nie przyjmuje leków, a wizyty u lekarza mają formę psychoterapii. Jednak długoletnia przerwa w nauce utrudniła jej wdrożenie się do nauki i dlatego prosiła o przeniesienie jednego przedmiotu na następny semestr. Dziekan nie wyraził na to zgody więc uczestniczyła we wszystkich zajęciach, co obciążyło ją na tyle, że nie była w stanie przygotować się do egzaminów. Do odwołania strona załączyła zaświadczenie lekarskie z 14 listopada 2011r., w którym potwierdzono, że "w trakcie leczenia (...) pojawiały się okresy złego samopoczucia, które utrudniały jej w sposób znaczący uczenie się" oraz kolejne, z którego wynikało, że stan psychiczny pacjentki nie wymaga stosowania leków, a pacjentka jest zdolna do kontynuowania nauki.