Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 3 marca 2009 r., sygn. I SA/Kr 1446/08

 

Sygn. akt I SA/Kr 1446/08 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 3 marca 2009r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Grażyna Firek, Asesor: WSA Maja Chodacka, Asesor: WSA Agnieszka Jakimowicz (spr.), Protokolant: Bożena Piątek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 marca 2009r., sprawy ze skargi A. K. S.A. w K., na interpretację indywidualną Ministra Finansów, z dnia 6 marca 2008r. nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana, III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 457 zł ( czterysta pięćdziesiąt siedem złotych).

Uzasadnienie

I SA/Kr 1446/08

UZASADNIENIE

W dniu [...] grudnia 2007 r. do Izby Skarbowej (Biura Krajowej Informacji Podatkowej) wpłynął wniosek Fabryki "A". Spółka Akcyjna o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Wnioskująca spółka zwróciła się z pytaniem czy wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego (opłaty notarialne, podatek od czynności cywilno - prawnych) oraz wydatki poniesione na emisję akcji serii D, zbycie ich w ofercie publicznej, dopuszczenie do obrotu publicznego i obrót na rynku regulowanym (GPW), jako wydatki, które doprowadziły do podwyższenia kapitału zakładowego można uznać za koszty poniesione w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów i w związku z tym stanowią koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, a w konsekwencji mogą być potrącane w dacie ich poniesienia (art. 15 ust. 4d cytowanej ustawy). Drugie z pytań dotyczyło możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z dopuszczeniem do obrotu publicznego akcji zwykłych na okaziciela A1, B i C i ich obrotem na rynku regulowanym (GPW). Przy czym spółka zaznaczyła, że wprowadzenie tych akcji do obrotu regulowanego nie doprowadzi do podwyższenia kapitału zakładowego z uwagi na fakt, że nie są to akcje nowo emitowane, ale przekształcone z akcji imiennych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00