Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 lutego 2009 r., sygn. I SA/Wr 1170/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska, Sędziowie Sędzia WSA Marek Olejnik, Sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca), Protokolant Anna Wojtowicz, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 lutego 2009 r. przy udziale sprawy ze skargi R. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w J. G. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podateku od towarów i usług za miesiące od I do VI i od VIII do XII/2005r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W., ośrodek zamiejscowy w J. G. z dnia [...] roku nr [...] utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej we W. z dnia [...] roku nr [...] , w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2005.
W wyniku czynności kontrolnych, organ kontroli skarbowej zakwestionował w poszczególnych miesiącach 2005 r. faktury dokumentujące sprzedaż wyrobów ceramicznych o symbolu PKWiU 26.21.12-10 i 26.21.13-50.11, na łączną wartość brutto [...] zł. W ramach tej sprzedaży skarżący stosował 7% stawkę podatku od towarów i usług, a jako podstawę korzystania z preferencyjnej stawki podatkowej skarżący okazywał ustawowo wymagane atesty na każdy wyrób, wystawione w sierpniu 2004 r. przez Krajową Komisję Artystyczną i Etnograficzną fundacji "Cepelia", z terminem ważności do dnia [...] r. W atestach tych Komisja Artystyczna stwierdziła, że produkowane przez skarżącego wyroby są wyrobami rękodzielniczymi o symbolu 26.21.12-10.21 (22,23,29,91) 26.21.13-50.11, oraz 36.63.71-30.29, natomiast w pozycji "Charakterystyka i opis wyrobu" we wszystkich przypadkach stwierdzono "Wyrób wykonany z ceramiki zwykłej, ręcznie odlewany, czyszczony, zdobiony metodą stempelkową lub malowany ręcznie pędzlem w motywy kwiatowe i unikatowe, szkliwiony szkliwem bezbarwnym. Wypalony w temp. 1230?C, wyrób rękodzielniczy". W atestach tych dokonano zmiany charakterystyki oraz kwalifikacji produkowanych przez skarżącego wyrobów, w stosunku do atestów wydanych i obowiązujących w okresie wcześniejszym. W związku z powyższym organ kontroli skarbowej zwrócił się do skarżącego z prośbą o wyjaśnienie powyższego faktu. W wyjaśnieniach skarżący stwierdził, że zmiana symbolu PKWiU wynikała z decyzji Krajowej Komisji Artystycznej. Ponadto organ powołał w charakterze biegłego Zakład Usług Technicznych Rady Stołecznej NOT sp. z o.o. w W. - do którego zwrócił się z wnioskiem o sporządzenie opinii polegającej na zakwalifikowaniu wyrobów ceramicznych produkowanych przez firmę "A" do odpowiedniej grupy wyrobów zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług. W sporządzonej opinii z dnia [...] roku, NOT, Zakład Usług Technicznych Rady Społecznej w W. stwierdził, że przekazane do ekspertyzy wyroby nie mogą być zakwalifikowane jako "wyroby z ceramiki zwykłej" do kategorii 26.21.12-10, lecz kwalifikują się do kategorii: