Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 lutego 2009 r., sygn. IV SA/Wr 220/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Ożóg, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Masternak - Kubiak, Sędzia WSA Wanda Wiatkowska - Ilków (spr.), Protokolant Katarzyna Leśniowska, po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 5 lutego 2009 r. sprawy ze skargi [...] E. W. sp. z o.o. z siedzibą w B. P. na postanowienie Okręgowego Inspektora Pracy we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie rozpoznania zarzutów w prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym wobec zobowiązanego oddala skargę.
Uzasadnienie
Inspektor Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy we W. wydał w dniu [...] tytuł wykonawczy nr [...] zobowiązujący [...] E. W. spółka z o.o. do wykonania obowiązku o charakterze niepieniężnym wynikającym z decyzji Nr 1 i 2 zawartych w nakazie nr [...] z dnia [...], decyzji Nr 12 zawartej w nakazie [...] z dnia [...] i decyzji nr 10 zawartej w nakazie nr [...] z dnia [...].
Wszystkie w/w decyzje zostały zmienione decyzjami Okręgowego Inspektora Pracy szczegółowo opisanymi w nakazie. Zmianę treści decyzji ujęto w tytule wykonawczym.
Zobowiązany [...] E. W. spółka z .o.o. z dnia 30 stycznia 2008r. wniósł zarzuty w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego w oparciu o opisany wyżej tytuł wykonawczy i zarzucił:
1) naruszenie art. 33 pkt 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji poprzez błędne przyjęcie, że w niniejszej sprawie istnieje obowiązek podlegający egzekucji administracyjnej; zobowiązany wykonał wszelkie obowiązki w zakresie decyzji objętych tytułem wykonawczym, a ponadto konstrukcja maszyn nie pozwala na zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń. Ponadto pracownikom zatrudnionym na linii montażu lodówek zapewniono możliwość odpoczynku w pozycji siedzącej, a organ nie ma podstaw prawnych by zmuszać pracodawcę do organizacji pracy w pozycji siedzącej. Co zatem idzie obowiązek w takim zakresie nie istnieje, co wyklucza możliwość prowadzenia egzekucji z tego tytułu;